AUTORSKIE SPOTKANIE Z EUGENIUSZEM KURZAWĄ

0 Comments

Wielu naszych słuchaczy wzięło udział w czwartkowym (9.01.2020) autorskim spotkaniu w WiMBP im. Cypriana Norwida, w Klubie Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, z poetą, dziennikarzem, wieloletnim prezesem zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich Eugeniuszem Kurzawą, który jest też redaktorem naczelnym naszych “Inspiracji“.  Była to promocja jego 4. książek: “Region Kozła. Vademecum”, “Szlakiem drewnianych kościółków Regionu Kozła”, “Biała Dama z pękiem kluczy. 111 legend Regionu Kozła” oraz biobibliografii “Eugeniusz Kurzawa” z cyklu “Zeszyty biobibliograficzne ZLP”.
W swoich publikacjach autor, który urodził się w Kościanie, jednak związany był ze Zbąszyniem, opowiada o Regionie Kozła, czyli niezwykłym pod względem kulturalnym i historycznym terenie z Pogranicza Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.
Porozumienie o powołaniu Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Region Kozła, skupia obecnie sześć samorządów, na pograniczu województw lubuskiego i wielkopolskiego. Są to: Babimost, Zbąszynek, Trzciel i Kargowa z województwa lubuskiego oraz Siedlec i Zbąszyń z województwa wielkopolskiego.
Dokonania literackie Eugeniusza Kurzawy prezentowane na spotkaniu na pewno mają duży wpływ na popularyzację wiedzy o tym, jakże ciekawym regionie, a nawet na jego integrację. Doceniają to władze Stowarzyszenia oraz miast z Regionu Kozła, niektórzy byli też obecni na spotkaniu. Słowo wstępne wygłosił Szczepan Sobczak, dyrektor Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła.
Ponieważ region znany jest z gry na niezwykłym instrumencie jakim jest kozioł, nie mogło go na czwartkowym spotkaniu zabraknąć. Bardzo ładnie grał na nim i o instrumencie opowiadał Jarosław Mai, który ukończył jedyną w Polsce szkołę gry na instrumentach ludowych w Zbąszyniu.
Pasjonat Regionu Kozła Eugeniusz Kurzawa bardzo ciekawie opowiadał o inspiracjach do pisania, zbieraniu materiałów do swoich książek, trudnościach wydawniczych, o współpracy z artystą plastykiem Wojciechem Olejniczakiem.
Zebrani nie zapomnieli o urodzinach Eugeniusza, a “Sto lat” zaśpiewane mu przy akompaniamencie kozła zabrzmiało wyjątkowo.
To było ciekawe, miłe spotkanie, za które dziękujemy.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek