„GDZIE JESTEŚ DZIEWCZYNO Z TAMTYCH LAT? WCIĄŻ WISI NA ŚCIANIE TWOJE ZDJĘCIE…”

0 Comments

Słowa tej piosenki, w wykonaniu Mirosławy Branickiej-Polarczyk, wprowadziły wszystkich obecnych na Jubileuszu 100-lecia  Haliny Węglińskiej w nostalgiczny nastrój. Uroczystość ta odbyła się 23 stycznia 2020 w jak zawsze gościnnych progach Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im.  Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Najstarszą słuchaczkę ZUTW z wielką atencją wprowadziła prezes tej instytucji p. Zofia Banaszak, która usadowiła Ją na honorowym miejscu, nad którym powiewała liczba 100 i słusznie, bo elegancki wygląd, sprawny umysł budził wątpliwości, dotyczące aktualnego wieku Jubilatki.
W imieniu wszystkich słuchaczy ZUTW p. prezes powitała serdecznie Halinę Węglińską wraz z rodziną, podkreślając, że należy ona do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach naszego kraju. Radziła sobie świetnie z wyzwaniami, jakie stawiało przed nią życie. Dzieliła swój los wraz z rodziną z wydarzeniami, które działy się w jej ojczyźnie. Z okazji tego wyjątkowego Jubileuszu Z. Banaszak podziękowała stuletniej słuchacze ZUTW za „bycie z nami, za życzliwość, za dawanie nam swoistej lekcji życiowej wytrwałości”. Życzyła jej również zdrowia i oby kolejne lata były szczęśliwe i radosne.

Po tym pierwszym wystąpieniu życzenia popłynęły szerokim potokiem. W imieniu Marszałka Województwa Lubuskiego głos zabrała dyrektor biura p. Iwona Kusiak, która nazwała  Jubilatkę „BOHATERKĄ DNIA CODZIENNEGO” i pogratulowała Jej ciągłej aktywności tudzież ciekawości świata. Kolejno do życzeń dołączyli: kierownik USC  Małgorzata Janecka z Listem Gratulacyjnym od premiera Mateusza Morawieckiego, następnie gospodarze gościnnego obiektu – dyrektor WiMBP,  p. Andrzej Buck ze swoimi zastępczyniami Anną Polus i Żanetą Cierach wręczyli Halinie Węglińskiej Złotą Kartę Biblioteki, tym sposobem czyniąc Ją najbardziej uprzywilejowaną czytelniczką  „Zielonego Grodu”. Z kolei zastępca dyr. ZUS-u p. Piotr Leśniak w imieniu dyr. Romana Śniedziewskiego oprócz kwiatów, gratulacji, wręczył Jubilatce na piśmie naliczoną wysokość dodatkowej emerytury, niech te środki posłużą jej do realizacji marzeń.

Przyszedł czas, aby oddać głos przyjaciołom Stulatki. Koleżanki z Zespołu Pomocy Koleżeńskiej złożyły życzenia „śpiewająco”, bardzo przejęte tą rolą, a jeszcze obawą, by nie pomylić tekstu. Z kolei słuchaczki klubu „Atłasek” oprócz uścisków, naręcza kwiatów, dołączyły prośbę: „Halinko, wróć” i upragnioną obietnicę powrotu z radością przyjęły.

Jubilatka miała prawo poczuć się jak GWIAZDA.  Oprócz rodziny i sali pełnej przyjaciół, jak satelity wokół Ziemi, krążyli przedstawiciele mediów. Nikogo nie zabrakło, pojawili się redaktorzy z Radia Plus [J. Obara], Radia Zachód [Z. Popielecka], Radia Zielona Góra [B. Schaefer] i Gazety Lubuskiej [L. Kalinowski z fotoreporterem Mariuszem Kapałą]. Wykonano mnóstwo pamiątkowych fotografii, któż nie chciałby umieścić w swoim albumie tak unikatowej pamiątki pt. „Stulatka i Ja”?

Wreszcie głos zabrała sama bohaterka Jubileuszu. Podziękowała skromnie za tak piękną uroczystość, obfitość życzeń i kwiatów, upominków i dobrych słów…”Jestem taka szczęśliwa, że doczekałam tych czasów, że zechcieliście tak gromadnie spotkać się ze mną, podzielić się dobrem jakim jest sam fakt udziału w moim Jubileuszu. I to wszystko zrobiliście tylko dla jednej starej Halinki? Te proste słowa wzruszyły wszystkich obecnych na sali.
Do tych podziękowań dołączyła p. Wanda – córka Jubilatki i jej syn, wnuk Stulatki – Jarosław, który dodał, że babci i mamie zawdzięcza wszystko, obie nauczyły go bardzo ważnej rzeczy- bycia sobą i wdzięczny jest babci nie tylko za pobłażliwość, ale za przekazywanie swej mądrości z pokolenia na pokolenie.

Prezes ZUTW Z. Banaszak wzniosła uroczysty toast za zdrowie Jubilatki, a M. Branicka-Polarczyk zaintonowała tradycyjne „Niech Jej gwiazda pomyślności”… natomiast pracowici asystenci p. prezes uraczyli wszystkich obecnych porcją tortu, który w prezencie Jubilatce ofiarował Prezydent Miasta Zielonej Góry Janusz  Kubicki.

Spoglądając na uśmiechniętą Halinę Węglińską – Damę w każdym calu, przychodzą na myśl słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej:
„ JESTEŚ PIĘKNE -MÓWIĘ ŻYCIU,
BUJNIEJ JUŻ NIE MOŻNA BYŁO…”

                                                           Małgorzata Turzańska

O Jubileuszu naszej Stulatki można przeczytać i posłuchać jeszcze tutaj:

https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-huczne-urodziny-stulatki-haliny-weglinskiej-wideo-zdjecia/ga/c1-14734168/zd/41516858

https://www.rzg.pl/86943/100-lat-pani-haliny/

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

 Wideorelacja: Bolesław Polarczyk