Otwarcie wystawy prac grupy ZUTW KONTRAPOST „ ALTERNATYWY” (ŚWIAT ABSTRAKCJI)

0 Comments

Uroczyste otwarcie wystawy prac grupy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku KONTRAPOST „ ALTERNATYWY” (ŚWIAT ABSTRAKCJI) odbyło się 18 stycznia 2022 roku w naszej siedzibie, w Sali Słonecznej i holu.
Abstrakcja geometryczna to temat, nad którym pracowała w ubiegłym semestrze grupa plastyczna KONTRAPOST pod kierunkiem plastyka, Leopolda Kolbiarza. Inspiracją do podjęcia tej niełatwej, ale ambitnej tematyki, była twórczość holenderskiego malarza i teoretyka sztuki, Pieta Mondriana, który najpierw malował abstrakcje, by w końcowym etapie, osiągnąć kompozycje przedstawiające kwadraty i białe linie. Pod koniec XIX w. „okrzyknięto” go prekursorem abstrakcji geometrycznej. Na wystawie zawisły obrazy, które nie przedstawiały natury i nie wykazywały podobieństwa do niej. Nie ma w nich żadnego naśladownictwa świata treści i znaczeń. Jest za to strukturalne uporządkowanie figur, linii, kolorów i faktur oraz sztywne reguły kompozycji.
Dzień wernisażu połączono z obchodami 30-lecia Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przed oficjalnym otwarciem wystawy wyświetlono film autorstwa Leopolda Kolbiarza, zawierający kadry od chwili założenia grupy plastycznej do aktualnych jej czasów. Ta historyczna „podróż w czasie” w szczególny sposób wyzwoliła wspomnienia ze wspólnego malowania na plenerach i w zamkniętych przestrzeniach Uniwersytetu. Na nowo odżyły wspomnienia organizowanych wystaw i okolicznościowych spotkań, a wyrazem tego były liczne komentarze w trakcie emisji. Końcowe kadry filmu poświęcono tym, którzy odeszli, a o których pamięć w grupie jest ciągle żywa.
Po emisji filmu słowo wstępne wygłosiła Zofia Banaszak prezes ZUTW. Podziękowała współzałożycielowi i twórcy grupy za prawie trzydziestoletni trud jej prowadzenia, za różnorodną formę zajęć plastycznych, liczne i ciekawe wystawy oraz dzisiejszy wernisaż.
Leopold Kolbiarz zabierając głos zaznaczył, że sztuka abstrakcyjna była i jest trudna w odbiorze, ponieważ bodźce zewnętrzne odbierane przez nas są rzeczywiste a nie abstrakcyjne. Dowodem tego są przedstawienia plastyczne poczynając od malarstwa jaskiniowego aż do dzisiejszego. Inspiracją dla naszej grupy plastycznej była twórczość artystyczna takich prekursorów, jak Piet Mondrian i Wassily Kandinsky.
Część oficjalną zakończyły podziękowania i gratulacje ze strony „młodszych stażem” grup plastycznych Uniwersytetu. Zaś wręczone kwiaty prezes Zofii Banaszak, Leopoldowi Kolbiarzowi i kierownik grupy KONTRAPOST Helenie Lebieckiej, były tego symbolem.
Bożena Czerwoniec

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Film: Krzysztof Subocz
Prezentacja: Leopold Kolbiarz
Wystawa - obrazy