13 lipca 2024 roku uczestniczyliśmy w imprezie Lato Agatowe, odbywające się corocznie w Lwówku Śląskim już 25 raz. Ta Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, zrzesza poszukiwaczy i kolekcjonerów. Jest to największa impreza mineralogiczna w Polsce odbywająca się we Lwówku Śląskim, zwanym Agatową Stolicą Polski. Na licznych stoiskach podziwiać mogliśmy skarby ziemi z całego świata, w tym wiele okazów z Polski. Motywem przewodnim imprezy są agaty, minerały pochodzące z różnych kontynentów, a także okazy skamieniałości wymarłych zwierząt. Oprócz minerałów szlachetnych i półszlachetnych znalazły się tam wyroby jubilerskie, rzemieślnicze, rękodzieło dekoracyjne, produkty regionalne, a także literatura geologiczna. W Lwóweckim Ratuszu wystawa pod nazwą „Z agatem przez kontynenty”, prezentowała najpiękniejsze okazy pochodzące z 5 kontynentów. Wystawa „Gdzie się chowa miedź?” przygotowana przez Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego prezentowała liczne minerały miedzionośne pochodzące głównie ze złoża w rejonie Lubina.
Zwiedziliśmy także tzw. Organy Wielisławskie, położone na zboczu góry Wielisławka, które tworzą różowej barwy skały wylewne, pochodzące sprzed 295 milionów lat. Te skały to ryolity, które przybrały tu unikatową dla tych skał strukturę słupową. Słupy są zazwyczaj cztero- lub pięciokątne, o średnicy 20–30 cm. Powstały one w trakcie stygnięcia magmy (lawy) w kominie wulkanicznym. Jest to forma ciosu termicznego w postaci ciosu słupowego.
Te ryolity o unikatowej strukturze słupowej robią ogromne wrażenie na żywo. To niesamowite, jak natura potrafi tworzyć takie cuda.
Tekst: Elżbieta Dąbrowska-Żurawik