Inauguracja roku akademickiego 2024/2025

0 Comments

Kształcąc ustawicznie pomagamy ludziom starszym zmieniać postawy w kontaktach z drugim człowiekiem w celu odnalezienia radości w realizacji własnych wspólnych marzeń w jesieni życia”.

Dzień 15 października 2024 roku zapisał się po raz kolejny w dziejach Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w uroczystości otwarcia kolejnego roku jego działalności uczestniczyli: Zofia Banaszak, prezes Stowarzyszenia wraz z Zarządem, zaproszeni goście oraz licznie zebrani słuchacze.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego odśpiewany został Hymn Polski, a po nim Gaude Mater Polonia z udziałem chóru Moderato pod dyr. Jakuba Gościniaka.

Zofia Banaszak w imieniu Zarządu ZUTW powitała zaproszonych gości, w tej liczbie, Roberta Kornalewicza, przedstawiciela Wojewody Lubuskiego Marka Cebuli, Marcina Pabierowskiego, Prezydenta Miasta Zielonej Góry, dr hab. Barbarę Literską, prorektor ds.Studenckich i Jakości Kształcenia, Rafała Kłoczko, dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej im.T.Bairda, Mirosława Gancarza z Urzędu Miasta Zielona Góra, Monikę Jakubowską, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds.organizacji pozarządowych, Czesława Grabowskiego, profesora Sztuk Muzycznych, dra Andrzeja Bucka, dyr. WiMBP, dr Krystynę Walińską, kier. Centrum Przyrodniczego, Kingę Rosińską, reprezentującą Agatę Miedzińską, dyr ZOK-u, Leszka Kanię, dyr. Lubuskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej, Magdę Mądry, reprezentującą Izabelę Kumor-Pilarczyk, dyr RCAK w Zielonej Górze, Karinę Szymańską, reprezentującą dyrektora MOSiR, Roberta Jagiełowicza, Waldemara Wojcieszonka, spec.ds. marketingu z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli, Annę Sulimę-Jagiełowicz, z-cę dyrektora WOSiR w Drzonkowie, dra Grzegorza Hryniewicza, prezesa Stowarzyszenia Warto jest pomagać, przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji i innych zaprzyjaźnionych instytucji oraz wszystkich obecnych na tej INAUGURACJI.

Po życzliwych wypowiedziach gości swoimi przemyśleniami na temat 33-letniego dorobku ZUTW podzieliła się prezes Stowarzyszenia, Zofia Banaszak. Wszystkie działania podejmowane przez UTW w Zielonej Górze służą aktywizacji i poprawie jakości życia osób starszych. Bieżący rok stanowi nieustającą okazję do spotkań, refleksji, podsumowań, budowania wspomnień, zacieśniania przyjaźni. Podejmowane są działania naukowe, kulturalne i dydaktyczne, artystyczne i edytorskie, oświatowe i społeczne. Kluczem do wzajemnego zrozumienia była i jest dobra komunikacja międzyludzka, dbałość o nią leży na sercu wszystkich, którzy świadomie biorą do ręki legitymację członkowską tego Stowarzyszenia.

Aktywność słuchaczy jest widoczna w jego siedzibie, ale również poza nią. ZUTW angażuje się w różne zadania zlecone i partnerskie w obrębie całej Zielonej Góry, województwie i Polsce, ale także poza granicami kraju, głównie w Niemczech. Od lat trwa współpraca z ośrodkami kultury, klubami seniora, domami dziennego pobytu, samorządami, instytucjami kultury, również z Uniwersytetem Zielonogórskim.

Nadchodzący rok akademicki 2024/2025 dla ZUTW będzie ponadto okazją na zorganizowanie konferencji, seminariów, wykładów, paneli i debat, będzie to również czas na wyjazdy, plenery, warsztaty i jeszcze na wiele innych przedsięwzięć.

Żeby dowiedzieć się więcej o działalności tego Stowarzyszenia, o jego dalszych planach, osiągnięciach, także o tym, co dzieje się w naszym mieście, regionie, na Ziemi Lubuskiej, wystarczy zajrzeć na stronę: www.utw.zgora.pl albo po prostu wziąć do ręki cyklicznie wydawane czasopismo „Inspiracje”. W najnowszym numerze przypomniane zostały – funkcjonujące do dziś – miejsca, które powstały jeszcze w czasach peerelowskich, ale świetnie wpisują się w „wariacką” młodość seniorów. Tym wszystkim, którym bliska jest atmosfera tamtych lat, warto polecić książkę Katarzyny Ziomek-Michalak „Miasto przyjazne seniorom. Inspiracje edukacyjne”.

Działalność ZUTW na rzecz aktywności, a przeciwko wykluczeniu społecznemu środowiska senioralnego jest dostrzegana i wysoko oceniana, za co w imieniu obecnego Zarządu i wszystkich słuchaczy prezes, Zofia Banaszak, podziękowała poprzednim i obecnym władzom samorządowym Zielonej Góry. Kolejne słowa wdzięczności za poprawnie układającą się współpracę skierowane zostały do władz i administracji UZ, do pracowników naukowych tejże instytucji za wspólnie realizowane projekty, wreszcie do wszystkich partnerów, z którymi ZUTW łączy wieloletnia przyjaźń i obustronne zaangażowanie.

Z należytą powagą wysłuchana została patriotyczno – religijna pieśń Gaude Mater Polonia, którą wykonuje się podczas ważnych uroczystości, jej charakter profesjonalnie oddał chór „Moderato” pod dyr. J.Gościniaka.

Wzruszającym momentem uroczystości była IMMARTYKULACJA SŁUCHACZY I ROKU, którą sprawnie przeprowadziła doc.dr Grażyna Miłkowska, prof. UZ.

Po zaprzysiężeniu nowych słuchaczy, głos zabrała Maria Sobolewska, emerytowana nauczycielka, która podzieliła się refleksją, że to wielka radość uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi, którzy mogą nauczyć ją czegoś interesującego, a każde nowe wydarzenie to kolejna lekcja życia i warto przeżywać ją wspólnie. Natomiast Mirosława Jodziałło Antoniewicz, po 13 latach uczestnictwa w działaniach ZUTW, podziękowała za szansę przeżywania radości z koleżeństwa, bo członkowie tego Stowarzyszenia, jej zdaniem, to jedna wielka rodzina, czasami jedyna zwłaszcza dla ludzi samotnych. Następnie wymieniła cały szereg aktywności, w których brała udział i dzięki nim mogła się rozwijać zarówno pod względem intelektualnym jak i fizycznym. Jednak najwięcej przyjemności sprawiały jej podróże, bo wraz z innymi słuchaczami zwiedziła kawał świata.

Na zapowiedź tego punktu programu uroczystości wszyscy zebrani czekali z niecierpliwością. I wreszcie przed zebraną w Auli publicznością stanął Rafał Kłoczko, dyr Filharmonii Zielonogórskiej im. T.Bairda, by przy jej udziale odpowiedzieć na pytanie: „Czemu muzyka nie umie obejść się bez tańca?”

Zdaniem znawcy tematu muzyka i taniec są ze sobą ściśle powiązane. Obie te formy mają bardzo długą historię i towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Która z nich była pierwsza? Przecież ruch ciała i rytmiczne gesty były naturalnym sposobem wyrażania emocji czy komunikacji jeszcze przed wynalezieniem instrumentów muzycznych. Z drugiej strony muzyka w formie rytmicznych dźwięków towarzyszyła ludziom od zawsze, istniała pod postacią pierwotnych pieśni, wybijanych rytmów stopami, klaskania. Zatem nie ma tu żadnych podstaw do sporu, obie formy rozwijały się równolegle, były elementem rytuałów, komunikacji oraz rozrywki już w prymitywnych grupach społecznych.

Taniec to medium przenoszące energię, z biegiem czasu łączące sferę sacrum z profanum. Przez wieki pełnił wiele ról, przede wszystkim rytualną i religijną, był formą medytacji lub innej praktyki duchowej. Zacieśniał więzi społeczne, począwszy od tańców plemiennych po słynne walce wiedeńskie w salach balowych. Poprzez taniec wyrażano emocje, można było traktować go jako przyjemną rozrywkę. Dźwięk i ruch to zgrana para, pod warunkiem, że zachowana będzie odpowiednia rytmika.

Lektor przeprowadził krótką lekcję tego elementu muzyki wygrywając na fortepianie fragmenty klasycznych tańców polskich: mazura, krakowiaka i poloneza. Nie zabrakło małego quizu z wiedzy muzycznej, na szczęście większość wyszła z podniesioną przyłbicą.

Spośród szeregu funkcji tańca na szczególne wyróżnienie zasługuje komunikacyjna, bo to ona pozwala na budowanie więzi z drugim człowiekiem,. Komunikuje na poziomie emocjonalnym, może przekazywać smutek, radość, a nawet miłość. Dr Kłoczko zakończył swój wykład życzeniami, by tej funkcji nikomu w życiu nie zabrakło, by znalazła się osoba, która chętnie poda ramię do tańca.

Na poparcie tej teorii odbył się pokaz taneczny w wykonaniu Anety Wysockiej i Krzysztofa Kocińskiego. Tango Argentino to taniec, który opowiada często o skomplikowanych relacjach między partnerami. Tancerze zmysłowymi ruchami stworzyli klimat pełen dramatyzmu, a zarazem intymności, co sprawiło, że widzowie hipnotycznie śledzili precyzyjne figury taneczne i utożsamiali się z emocjami tańczącej pary.

Ceremonii Inauguracyjnej tradycyjnie towarzyszyło wykonanie studenckiego hymnu Gaudeamus Igitur, następnie wspólnie z chórem „Moderato” odśpiewana została „Oda do radości”.

Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego prezes ZUTW, Zofia Banaszak podziękowała gościom i słuchaczom za liczne przybycie oraz tym wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tej uroczystości, za jej medialną obsługę, chórowi za towarzyszenie pieśnią podczas jej przebiegu.

Po Inauguracji wszyscy obecni przemieścili się do Zielonogórskiej Palmiarni, by tam wspólnie smakować imponujący Prezydencki Tort.

Tekst: Małgorzata Turzańska

Zdjęcia:K.Błaszyński
Zdjęcia: K.Filmanowicz
Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek
Zdjęcia: B.Polarczyk

Relacja filmowa: K.Subocz

Relacja filmowa -Wykład- E.Subocz

Tort prezydencki w Palmiarni

Zdjęcia: K.Filmanowicz
Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek

Gratulacje i życzenia

Prezentowane publikacje