OPOWIEMY WAM O ZBYSZKU

0 Comments

W listopadzie, w Sali Klubowej naszego uniwersytetu, wszyscy słuchacze mogli oglądać  wystawę fotograficzną poświęconą Zbyszkowi Rajche, którego w tym roku pożegnaliśmy, a który ciągle żyje w naszej pamięci.
25. 11. 2016 roku zebraliśmy się na finisażu wystawy, żeby w dniu urodzin Zbyszka, który patrzył na nas ze zdjęć, powspominać tego, jakże zasłużonego dla ZUTW fotografa i literata.
Zdjęcia, których autorami są członkowie klubów FOTOOKO i FOTOX, wybrał Paweł Janczaruk – kurator wystawy – i to one miały, jak najwięcej o Zbyszku opowiedzieć.

               

Oglądamy na nich Zbyszka w różnych okresach Jego życia, młodszego i starszego. Zbyszka fotografa i Zbyszka literata. Na plenerach fotograficznych, wystawach, na spotkaniach literackich. Zbyszka, klubowego kolegę, wesołego, zamyślonego, dyskutującego i samotnie spacerującego po Zielonej Górze, którą ciągle, przez lata fotografował.

         

Pięknie o Zbyszku powiedział Paweł Janczaruk i p. prezes Zofia Banaszak. Znali Go najdłużej z nas, byli razem od początku tworzenia się Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podkreślali Jego skromność, wrażliwość, profesjonalizm, a zdanie o tym, że Zbyszek zawsze łączył ludzi, znalazło odzwierciedlenie chociażby w prezentowanej wystawie. Dwa kluby razem ją przygotowały pod okiem profesjonalisty Pawła Janczaruka. Taka współpraca zawsze cieszy i, co najważniejsze, łączy ludzi. Zbyszek Rajche byłby z tego na pewno zadowolony.

        

Jak bardzo brakuje nam Zbyszka, niech świadczy rozmowa o Nim na finisażu wystawy. Wiele osób miało, co wspominać i chciało się tymi wspomnieniami podzielić. Było to naprawdę miłe i wzruszające. Tych naszych wspomnień słuchała też córka Zbyszka, nasza słuchaczka Grażyna Siadul.

          

Jak zawsze, podczas uroczystych wernisaży, finisaży, były podziękowania i kwiaty. Dziękowano przede wszystkim kuratorowi wystawy – Pawłowi Janczarukowi, bo przygotowanie wystawy fotograficznej tak, żeby były na niej dobre zdjęcia i żeby “przemówiły” do oglądających, opowiedziały o człowieku, którego znaliśmy, który był z nami wiele lat, nie jest łatwe. Dziękowała p. prezes ZUTW Zofia Banaszak, w imieniu autorów zdjęć dziękowała Nina Czekała. Paweł, jak przystało na dżentelmena, kwiaty przekazał na ręce córki Zbyszka. Zdjęcia z wystawy, na pamiątkę, otrzyma Jego Rodzina.

               
                     

                                         
  Więcej zdjęć w galerii wydarzenia: