ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017 Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

0 Comments

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

pod patronatem Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego

 

Wyjątkowe ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017 Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wyjątkowe, bo zamykające rok jubileuszowych obchodów 25–lecia ZUTW.

Motywem przewodnim był : Klimat PRL-u.

Za PRL-u było i strasznie, i śmiesznie. Dziś zostało tylko śmiesznie, tym bardziej można było sobie przypomnieć przeboje minionej epoki ubrania, fryzury. Można było również zaśpiewać wspólnie z artystami.

  

 Przejmująco zabrzmiał Psalm Stojących w Kolejce w wykonaniu Krystyny Prońko i autorstwa Ernesta Brylla.

Za czym kolejka ta stoi?
Po szarość, po szarość, po szarość
Na co w kolejce tej czekasz? 
Na starość, na starość, na starość

Co kupisz, gdy dojdziesz?
Zmęczenie, zmęczenie, zmęczenie
Co przyniesiesz do domu?
Kamienne zwątpienie 
Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj
Kiedyś te kamienie drgną
I polecą jak lawina
Przez noc, przez noc, przez nocW krótkim podsumowaniu Zofia Banaszak powiedziała, m.in.
Zdarzyło się wiele – uroczysta inauguracja roku akademickiego 2016/2017, seminaria, wykłady, panele, koncerty, wystawy malarskie, fotograficzne, pokazy taneczne, jubileusze niektórych grup i zespołów, wyjazdy i spotkania integracyjne, które zapadają w pamięci. Spotkania z ciekawymi, często nieodkrytymi ludźmi, ich pasjami… i wiele, wiele innych…

W imieniu Zarządu prowadząca uroczystość Prezes Zofia Banaszak podziękowała wszystkim, którzy realizując się, wnieśli tak wiele dobrego, czasami nieprzeciętnego w atmosferę naszego Uniwersytetu, w jego działalność. Podziękowała liderom i uczestnikom wszystkich Klubów, Zespołów, grup językowych, gimnastycznych, tanecznych i tym, którzy „płyną” indywidualnie przez nasze „morze wydarzeń”, za wszystko co dobre dla nich samych i innych. Był to dobry rok powiedziała w podsumowaniu.

W części I spotkania zaprezentowały się niektóre zespoły działające przy Uniwersytecie, także te, które brały udział w X JUWENALIACH III WIEKU w Warszawie.

GRAND PRIX w kategorii TANIEC otrzymał TEATR TAŃCA „CON PASSIONE, którego opiekunem artystycznym jest choreograf i tancerz Paweł Matyasik. Zespół wykonał taniec pt. „Siostry”.

    

Kabaret „MONTE VERDE”. Za teksty i reżyserię odpowiadają w Zespole Mirosława Branicka–Polarczyk i Bożena Rudkiewicz. Tym razem wystąpił na zakończeniu w trzech miniaturach.

„Odrobinę mężczyzny – Mirosława Branicka–Polarczyk – tekst własny

„Mogę machnąć” – Halina Sławińska – monolog

„Na dole w mogile” – Katarzyna Jarosz–Rabiej, Eugeniusz Czerwiński.

  

Zespół Taneczno–Wokalny, „AKOLADA”, który prowadzi Aleksandra Matusiak, zaśpiewał i w przerysowaniu satyrycznym pokazał wieś i własnoręcznie przygotowane stroje w utworach:

„Chcę wyjechać na wieś”

„Hej panienki posłuchajcie”

„Chłopcy radarowcy”


GRUPA TANECZNA „EKSPLOZJA”, którą prowadzi Grażyna Wyczałkowska, wystąpiła w tańcu pt. „Metamorfoza” nagrodzonym na JUWENALIACH I nagrodą w kategorii TANIEC.


Solistka Aleksandra Matusiak – na JUWENALIACH kolejny raz wyśpiewała nagrodę, tym razem III. Na zakończeniu pięknie wykonała znany utwór pt. „Złoty pierścionek”.

ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI” zaśpiewał pięknie trzy utwory. Zespół prowadzą: Mirosława Branicka – Polarczyk i Stefania Kozak.


ZESPÓŁ TANECZNY „RADOŚĆ TAŃCZENIA”, który prowadzi Aleksandra Matusiak na JUWENALAICH otrzymał wyróżnienia. Na zakończeniu wykonali 2 tańce: „Obama” i „Bomba”.


JURY w składzie: Grażyna Wyczałkowska, Ewa Kurek i Zenon Baranowski wybrali w KONKURSIE „KLIMAT PRL–u” słuchaczy, którzy włożyli wiele trudu, aby zaistnieć i wspomnieć tamte czasy.

Bezkonkurencyjnie zagłosowano na Romana Grobarskiego. Pozostałych – a było ich wielu – oceniono także wysoko. Oceńcie Państwo sami. Wszyscy, którzy stanęli do konkursu otrzymali nagrody, oczywiście w stylu klimacie PRL-u.

  
  

Potem był piknik, zabawa, catering, przejażdżki bryczką i …zaaabawa !

  

Dziękujemy Annie Sulimie – menager Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie, pracownikom Ośrodka za przygotowanie sali konferencyjnej,miejsca piknikowego, nagłośnienia i za wszystko co robicie Państwo dla nas w naszej wieloletniej współpracy.

Dziękujemy zespołowi CATERING PALCE LIZAĆ Drzonków za sprawną obsługę i smaczne jedzonko wydawane na kartki żywnościowe z czasów PRL-u.

Całą imprezę fotografowali członkowie klubu FOTOOKO.

Dziękujemy wszystkim za udział w zakończeniu roku akademickiego, za dobrą zabawę i uczestnictwo w niej.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra”

 Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

 Zdjęcia: Andrzej Kozak

Relacja red. M. Kapały – Gazeta Lubuska