ŻYCIE PARYŻAN

0 Comments

Tradycyjnie od wielu lat grupy słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczące się języka francuskiego organizują DZIEŃ FRANCUSKI pod zmieniającym się hasłem i myślą przewodnią. Tym razem 16 kwietnia 2018 r. było to „Życie paryskie” – „La vie parisienne”.
Były opowieści o Paryżu, degustacja potraw przygotowanych przez uczestników, piosenki i …taniec.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Zarządu ZUTW, małżeństwo polsko – francuskie oraz słuchacze z grup francuskich.
Nie brakło ciepłych podziękowań dla wszystkich, którzy wieczór przygotowali. Szczególne wyrazy uznania otrzymała nauczycielka francuskiego Helena Krzyżanowska, która od lat będąc naszą słuchaczką, bezinteresownie, z ogromną życzliwością i szacunkiem w stosunku do naszych studentów, te zajęcia prowadzi.

Dziękuję za spotkanie w imieniu Zarządu, życzę dalszych niezapomnianych spotkań w atmosferze życzliwości i przyjaźni…

Zofia Banaszak

Czy wiecie, jakie jest w Paryżu najbardziej romantyczne miejsce, jakie najbardziej seksowne, gdzie znaleźć najlepsze dzieła sztuki, ale z dala od tłumów?
Na te i inne pytania dotyczące życia paryskiego staraliśmy się odpowiedzieć na naszym spotkaniu ph. „La vie parisienne” (Życie paryskie) w dniu 16 kwietnia 2018.
W imprezie naszej, jak co roku, uczestniczyli: niezawodna p. Prezes ZUTW- Zofia Banaszak wraz z członkiniami Zarządu oraz zaprzyjaźnione z nami małżeństwo polsko-francuskie pp. Ewa i Jean Paul Bosquet, których powitała nasza lektorka Helena Krzyżanowska.
W Sali Słonecznej na stołach przystrojonych niebiesko- biało- czerwonymi serwetkami królowały potrawy kuchni francuskiej i wyborne wina. Scenki z życia codziennego paryżan prezentowała wystawa przygotowana przez Halinkę i część artystyczna przeplatana wspólnym śpiewaniem piosenek.
Clou programu okazała się improwizacja taneczna autorstwa Ani Maciejak do piosenki Edith Piaf „Padam”. Występ został entuzjastycznie przyjęty przez zebranych.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć chociaż trochę prawdziwy Paryż, który wg Stephen’a Clarke’a „Zachwyca nawet bladym świtem, bez makijażu i z resztkami snu na oczach”.

Helena Krzyżanowska i Anna Badacz

 

Zdjęcia: Zofia Banaszak