PLENER FOTOGRAFICZNY GRUPY “KWADRAT”

0 Comments

  

Wakacje, wakacje i po wakacjach. Jak przystało na studentów Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czy, jak kto woli, słuchaczy, wracamy na zajęcia do swoich klubów, zespołów i grup.
Członkowie Grupy Fotograficzno-Filmowej KWADRAT pojechali wczoraj (17. 09. 2018) na swój pierwszy w tym roku akademickim plener, na którym szef grupy Bolesław Polarczyk uczył nas robić panoramy.
Wybór padł na park w Laskach. Obecny zabytkowy park założony został w połowie XIX wieku na powierzchni ok. 7 ha przez Hansa von Schierstaedt. Do parku wprowadzono, obok rodzimych drzew, również rośliny aklimatyzowane, np.: tulipanowce, daglezje, lipę amerykańską, cypryśnik błotny i klon srebrzysty. Park jest obecnie rewitalizowany. Odnaleźć tu także można wiele gatunków drzew, które posiadają cechy właściwe pomnikom przyrody. Niestety, pałac, który tutaj był, został spalony w 1945 r., a następnie rozebrany, pozostała po nim tylko zagruzowana piwnica. Od strony północnej, przetrwał jednak do dziś, klasycystyczny budynek –
oranżeria. Mogliśmy jednak to wszystko, jak było kiedyś, zobaczyć na przygotowanych przez Andrzeja Kozaka skserowanych zdjęciach, pochodzących od Niemców odwiedzających te ziemie.

Gdy tak fotografowaliśmy, żeby później składać panoramę parku, zainteresowany naszą grupą młody człowiek dołączył do nas, żeby nam opowiedzieć o parku w Laskach, jego historii i widocznej na każdym kroku obecnej rewitalizacji.
  

Następnie odwiedziliśmy kolejny park, tym razem w Nietkowie. Park dworski położony w środkowej części wsi Nietków  w sąsiedztwie kościoła, przy drodze wiodącej do Czerwieńska. Kolejny bogaty drzewostan, zachowała się tam brama wjazdowa do parku zwieńczona dwoma kamiennymi wazonami. W jej filary wmurowano tablice epitafijne z  XVI w., poświęcone Hansowi von Rothenburg i jego żonie Benedykcie von Breiten Landenburg.
  
Nasza grupa KWADRAT powstała niedawno, ale cieszymy się już wcale nie małym dorobkiem fotograficzno-filmowym.Więcej można o nas przeczytać tutaj:  https://magazynkwadrat.blogspot.com/

Nasz plener zakończyliśmy w bardzo gościnnych progach Steni i Andrzeja Kozaków w Czerwieńsku. Bardzo dziękujemy gospodarzom za tak miłe przyjęcie, za wspaniałą atmosferę. Bolkowi za plener w tak ciekawych miejscach.
   

Czołowe zdjęcie i panorama są autorstwa Bolesława Polarczyka.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek