Spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego

0 Comments


Grudzień to miesiąc przygotowań do świąt, do nowego roku czyli przepełniony serdecznością myśli. Postanowiliśmy przy wierszach ks. Jana Twarowskiego spędzić spotkanie w szerszym gronie czytając wybrane wiersze wspólnie z osobami z różnych klubów. Atłasek, Geologia, Filozofia, Kryształ, Wierni kwiatom, Śpiewnik Uniwersytecki ….Gości przywitała prowadząca klub Alina Kruk.

Pani prezes Zosia Banaszak rozpoczęła „wierszem z dedykacją” który Jan Twardowski napisał dla Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskie ogłosił – Rokiem Zbigniewa Herberta.

Z ponad tysiąca jakie napisał J. Twardowski można wybrać wiersze na każdy temat, ale jak powiedziała Barbara Konarska w wywiadzie z Alina Kruk:

”Musi być odbiorca który jest na poezje wrażliwy,…”

Naszym zamiarem w Oksymoronie było zorganizowanie radosnego, łączącego wieczoru, więc tematyka wierszy była bardzo różnorodna. Ksiądz Twardowski pisał między innymi o przyrodzie, smutku, miłości a wszystko otoczone mgiełką współzależności Boga i Człowieka. Nie lubił patosu „polna myszka siedzi sobie konfesjonał ząbkiem skrobie” albo składał takie życzenia Zdrowia i karetki pogotowia…..żeby zdążyła na czas.

Ale kiedy odbierał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytuł doktora honoris causa powiedział o swoich wierszach:…Niektórzy widzą w nich tylko biedronki, sikorki i motyle, ale chyba widzą za mało i nie to co trzeba..”

Wieczór bardzo serdeczny z akcentami radości i zadumy – Mirka Branicka-Polarczyk pięknie zaśpiewała piosenkę Edyty Geppert „zamiast”. Były głosy m.in. wspominające pobyt przed laty księdza J. Twardowskiego w Zielonej Górze na zaproszenia Wojewódzkiej Biblioteki.

Klub Oksymoron bardzo dziękuje za współtworzenie ciekawego wieczoru.

Kończąc pani prezes Zofia Banaszak, Ewa Kwaśniewicz, Halina Maszner przeczytały „Wiersz staroświecki” J. Twardowskiego jako życzenia świąteczne:

„….oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki….”

Prowadziła i spisała Halina Maszner

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dekoracje przygotowała Marzena Tomczak. Każdy z gości na przywitanie otrzymywał pocztówkę z wierszem J. Twardowskiego wykonaną przez Marzenę. 

Wiersze czytali:

Prezes Zofia Banaszak, Maria Orlicka, Lidia Engel, Grażyna Kozłowska , Dorota Łukasiewicz, Bogusława Kolasińska, Urszula Piotrowska, Maria Siatecka, Alicja Ryś.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk