“CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ”

0 Comments

Wernisaż grupy plastycznej „Kontrapost” .

„Oczy to punkt, w którym dusza spotyka się z ciałem” – Friedrich Hebel.
Słowa które o oczach mówią tyle i aż tyle, stały się inspiracją poszukiwania „punktu” w którym oczy, dusza i ciało spotykają się i niewerbalnie przekazują komunikaty.
 Zajęcia grupy plastycznej L. Kolbiarza  w końcówce roku 2018, poświęcone były  studiowaniu oczu ludzkich,  różnych nacji. Z taką samą starannością „czytaliśmy” komunikaty  płynące z oczu zwierząt i ptaków. Grupa uczyła się, wcale niełatwego odbioru , co bez „słów” mówią nam oczy, jakie odcienie emocji i myśli tkwią w tych przekazach, jak je interpretować i jak pociągnięciami pędza je przenieść na płótno. Sam temat „Czy te oczy mogą kłamać?” ,co do treści i formy, starannie przygotowany  i poprowadzony przez L. Kolbiarza, zaowocował wystawą 03.04.2019 r.. Oficjalnie otworzyli ją Prezes UTW  Z. Banaszak i L. Kolbiarz. 
Z obrazów zgromadzonych w SALI  SŁONECZNEJ i na korytarzu,  na zwiedzających patrzą oczy zielone, niebieskie, szare, czarne, duże, małe i lekko skośne. Należą one do różnych ludzkich ras, zaś podkreślona ich anatomia, świetnie oddaje nastrój i niesiony przekaz z „głębi duszy”. W tych oczach odbija się wiele emocji od złości, strachu, radości, smutku, zadumy, zdziwienia aż do wielu innych znacznie subtelniejszych odczuć. Przemawiają one do zwiedzających mnóstwem „gestów” i odcieni komunikacyjnych. Każdy zwiedzający może zinterpretować osobisty odbiór spojrzenia z płótna i odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule wystawy lub odwracając płótno odczytać tytuł nadany przez autora obrazu.

Bożena Czerwoniec

                                                                               

Foto. Stanisław Matuszewski

Otwarcie wystawy

Wystawiane obrazy