JUBILEUSZOWY KONCERT CHÓRU “MODERATO”

0 CommentsLubuski Teatr, 8 kwietnia 2019 roku to szczególny dla chóru “MODERATO” wieczór muzyczny. Szczególny, bo JUBILEUSZOWY. NASI DWUDZIESTOLETNI przygotowali koncert, który – pozostanie w naszej pamięci na długo.

Koncert prowadzili: Jolanta Lorens i Stanisław Lewandowski – chórzyści z “MODERATO”.
Gości przywitała prezes Zarządu Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Banaszak.

  
Koncert i JUBILEUSZ zaszczycili swoją obecnością
:
Zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra Dariusz Lesicki, reprezentujący Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego, który objął honorowym patronatem KONCERT JUBILEUSZOWY CHÓRU “MODERATO”.
Pani Profesor Janina Nowak – pierwszy dyrygent i pomysłodawczyni założenia chóru “MODERATO”.
Pani Profesor Bogumiła Tarasiewicz, wielokrotnie koncertującą z naszym chórem, która prowadziła także wykłady w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Pan Profesor Karol Schmidt, który wielokrotnie akompaniował występującym artystom.
Pani Elżbieta Kusz, która prowadziła wiele naszych koncertów i wykłady z muzykologii.
Pani Agata Miedzińska dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Pani dr Krystyna Walińska kierownik Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze. Dzięki życzliwości obydwu Pań chór “MODERATO” koncertował w ZOK-u w HYDRO(za)GADCE oraz Centrum Przyrodniczym.
Pani Joanna Krupnicka z Działu Komunikacji i Public Relations z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa  Spółki Akcyjnej, Oddział  Zielona Góra, która reprezentowała Dyrektora Oddziału Krzysztofa Krupińskiego. PGNiG Oddział Zielona Góra był partnerem Koncertu z okazji Jubileuszu 20-lecia Chóru ZUTW “MODERATO” i wsparł finansowo wydarzenie.
Pan Tomasz Furtak dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury im. F. Chopina, dzięki którego życzliwości  chór “MODERATO” wielokrotnie koncertował w Sulechowie w dawnym Zborze.
Członkowie SULECHOWSKIEGO CHÓRU “CANTABILE”, którego dyrygentem jest także Bernard Grupa. Chór  “CANTABILE” wielokrotnie koncertował wspólnie z chórem “MODERATO”.
Byli chórzyści z “MODERATO”: Barbara Maśko, Barbara Sienkiewicz oraz Jan Sędzierski, który wspomagał muzycznie koncerty chóru.
Obecni na koncercie byli: słuchacze ZUTW, rodziny, przyjaciele naszego Uniwersytetu, pracownicy Lubuskiego Teatru z dyrektorem Robertem Czechowskim, Heleną Bondyra, obsługą techniczną.

  
Chór „MODERATO” w swojej dwudziestoletniej historii koncertował na wielu uroczystościach w Zielonej Górze i poza nią przy różnych okazjach. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. NAGRODĘ KULTURALNĄ MIASTA ZIELONA GÓRA.
Szczególnym wyróżnieniem w dniu JUBILEUSZOWGO KONCERTU było uhonorowanie Chóru i dyrygenta Bernarda Grupę przez Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego dyplomami i odznaczeniami, które wręczył, obecny na koncercie, wiceprezydent Dariusz Lesicki.

  
         . .

Prezydent wystosował też list gratulacyjny, w którym napisał, że nie wyobraża sobie już dziś Zielonej Góry bez chóru „MODERATO”.

     .   .  .  

           .

Oprócz dyplomów i odznaczeń Prezydent ufundował też kosz czerwonych róż i pyszny tort urodzinowy.

 

Z chórem od lat występuje, m.in. dr hab. Bogumiła Tarasiewicz, która i tym razem koncertowała solo i z towarzyszeniem chóru.

                                         
Przy fortepianie zasiadł dr hab. Karol Schmidt z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, także dobrze znany studentom ZUTW.
Gości, którzy wystąpili wspólnie z chórem podczas wczorajszego jubileuszu, było więcej.
Krystyna Castelain, Anna Gmiąt, Zbigniew Banaszak, Jolanta Lorens.
  
 
    

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Moniuszki, ale i wiele znanych przebojów jak choćby „Alleluja” czy „Jesteśmy dziećmi świata” z repertuaru Michaela Jacksona, „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko.
– Pięknie śpiewają! Przenoszą nas w zupełnie inny świat, gdzie wszystko jest zgodne i szczęśliwe – komentowano po zakończeniu koncertu.
– Chcemy więcej takich chwil!

   
Chór „MODERATO” nie odmawia występów. A śpiewa nie tylko w Zielonej Górze, bo i w Gorzowie, Głogowie i innych miejscowościach regionu. Zachwycał publiczność na przeglądach polsko-niemieckich w Guben, zbierał wielkie brawa w Cottbus. Był odbierany ze łzami w oczach w Wilnie i wśród Polonii we Lwowie. Z Juwenaliów w Warszawie wracał z nagrodami i podziękowaniami. Często koncertuje wspólnie z chórem „CANTABILE” z Sulechowa, który także prowadzi Bernard Grupa.
Śpiewacy z ZUTW nie odmawiają też pomocy potrzebującym, występują charytatywnie. I za to jeszcze bardziej kochają go wierni słuchacze.
Chór w swoim repertuarze ma pieśni ludowe, patriotyczne, poważne i żartobliwe, dawne i współczesne. Wykonuje też utwory o tematyce zielonogórskiej, promując swoje miasto tam, gdzie tylko może.
Przez długie lata kierownikiem chóru była wspomniana już Barbara Maśko, obecnie tę funkcję pełni Kazimierz Bujnicki. Nie tylko o tych, ale i innych osobach, których już dziś nie ma, a które przez lata angażowały się w przygotowanie koncertu, chórzyści i organizatorzy pamiętają, wspominają i jak podkreślają – zawsze dla tych osób jest miejsce w ich sercach.
  
Dziękuję grupie Fotograficzno-Filmowej “KWADRAT i innym słuchaczom za obsługę medialną koncertu i wcześniejsze opracowanie plakatów, zaproszeń na JUBILEUSZ oraz za umieszczanie materiałów na naszej stronie Internetowej i na facebooku.
Dziękujemy Prezydentowi Miasta Zielona Góra Januszowi Kubickiemu, PGNiG Oddział Zielona Góra, który był partnerem Koncertu z okazji Jubileuszu 20-lecia Chóru ZUTW “MODERATO” i wsparł finansowo.
                                                                                        Zofia Banaszak

                       

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz przeczytania artykułu red. Leszka Kalinowskiego z „Gazety Lubuskiej” – KLIKNIJ

 Audycja Radia “Zachód” – KLIKNIJ.

Zapraszamy do posłuchania: rozmowy z red. Barbarą Kuraszkiewicz Machniak z Jolantą Lorens z chóru „MODERATO” i dyrygentem: Bernardem Grupą. 
TVP3 KALEJDOSKOP 12.04.2019 – KLIKNIJ


Zdjęcia: Krystyna Jaworska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Wideo: Kazimierz Błaszyński