PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE “COGITO”

0 Comments

Wtorek 25 czerwca 2019 r. to ostatnie spotkanie Klubu COGITO w tym roku akademickim. Minęło 6 lat. Coraz bardziej fascynują nas meandry filozofów, w które wprowadza nas pani doktor Agnieszka SZCZAP. W tym roku kilka spotkań było przygotowanych przez uczestników Klubu, pod czujnym okiem pani doktor. Zapisaliśmy się też w piśmie Inspiracje nr 1/55/2019 do którego artykuły napisali: dr Agnieszka Szczap, dr Marek Kurzawa, Ryszard Konarski i Halina Maszner. Dzięki pani doktor Agnieszce Szczap w tym półroczu uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawych wykładach na Uniwersytecie Zielonogórskim które prowadzili: dr hab. Piotr Bylica, dr Justyna Kroczak , dr Paweł Walczak .
Jaka serdeczność towarzyszyła nam w spotkaniu przedwakacyjnym widzimy na zdjęciach Przy stole pełnym różnorodnych smakołyków ogromnym tortem w obecności pani prezes Zofii Banaszak prześcigaliśmy się w zabawnych opowieściach „z życia” wziętych.
A oto refleksje niektórych członków Klubu Cogito.
Jerzy Lewandowski
Mija kolejny rok naszych spotkań z filozofią. Spotkań na których nie można się nudzić. Lata mijają a my nadal mamy o czym rozmawiać. Myślę, że taka jest filozofia. Wciąga, uczy samodzielnego i krytycznego myślenia, uczy szacunku do cudzej myśli, tolerancji, pozwala na swobodną wymianę poglądów. Dyskusja jest tutaj nieodzowna. Jesteśmy otwarci na nową wiedzę, spoglądamy na wiele spraw z innej nowej perspektywy. Po zawiłych i krętych ścieżkach filozofii z fachową naukową wiedzą –jak morska latarnia – prowadzi nas doktor Agnieszka Szczap. Myślę też, że wzajemnie jesteśmy dla siebie nauczycielami.
Każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe, inne poglądy, rozmawiając i dyskutując uczymy się i bardziej siebie poznajemy. Przecież człowiek którego spotykasz na swojej drodze wie coś o czym ty nie wiesz -uczymy się od ludzi.
Dla mnie filozofia to życiowa przygoda.
Elżbieta Stalec :
Przede wszystkim chcę podziękować pani doktor Agnieszce Szczap za piękne i mądre spotkania przybliżające zagadnienia filozoficzne.
Dla mnie filozofia to głód i pragnienie wiedzy. To ciągłe pytania na które nie znajduję jednoznacznych odpowiedzi. To wolność myśli nie skrępowana żadną ideologią. Jedynym sędzią moich myśli to własne sumienie, które zostało ukształtowane poprzez wychowanie. Mimo postępu wiedzy w różnych dziedzinach człowiek jest ciągle taki sam, borykając się z tymi samymi przywarami .
Etyka, moralność były tematem zajmującego wykładu doktora Pawła Walczaka. Przystępnym językiem wykładowca przedstawił zagadnienia , które są przedmiotem wielu opracowań, a oceny czynów nie są jednoznaczne. Słuchając uświadamiałam sobie, jak bardzo wieloznaczne i delikatne są terminy -etyka- moralność. Będąc słuchaczem filozofii odkrywam głębię różnych potocznych znaczeń ……i to jest zachwycające odkrycie….
Włodzimierz Apenit:
Kończy się rok akademicki 2018/2019 na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i należałoby podsumować swoje wrażenia jakie odniosłem należąc do filozoficznego klubu – COGITO. 
W zajęciach uczestniczę dopiero od kilku miesięcy i na wstępie wydawało mi się ,że wchodzę do dość tajemniczej grupy pod nazwą -COGITO. Ta grupa to zespół myślicieli, którzy zapoznają się z rozważaniami wielkich filozofów które w ciekawy sposób przekazuje pani doktor Agnieszka Szczap. Bardzo interesujące, czasem zaskakujące są dyskusje uczestników zajęć. W rozważaniach ważne jest to ,że mamy pozytywne myślenie, bo wtedy otwierają się przed nami nie tyko drzwi ale i wrota. Niezwykle ciekawy klub, zachęcam słuchaczy ZUTW.
Barbara Nau
W spotkaniach klubu “Cogito” uczestniczę od roku. Przygnała mnie tu chęć odświeżenia i pogłębienia wiedzy z zakresu filozofii i kultury. I oto znalazłam się w gronie rozdyskutowanych pasjonatów, a więc w swoim żywiole. Klub jest- w moim przekonaniu- ze względu na poruszaną tematykę i problematykę spotkań małą enklawą myśli humanistycznej. Miło tu uciec od rozmów o coraz bardziej stechnicyzowanym świecie, prowadzonych językiem adekwatnym do tematu przez moich rodzinnych fanów komputerów i motoryzacji. Z zainteresowaniem czekam na spotkania w przyszłym roku akademickim.
Marek Kurzawa
Kiedy pięć lat temu pierwszy raz wziąłem udział w spotkaniu klubu filozoficznego Cogito, nie miałem pojęcia jak ten dzień zmienił moje życie. Teraz jestem po czterech latach studiów na kierunku filozofia na Uniwersytecie Zielonogórskim, przede mną ostatni rok i mgr. Teraz inaczej patrzę na świat inaczej go rozumiem i inaczej przeżywam. Filozofia otworzyła mnie na humanistykę. Filozofia nauczyła mnie zadawać właściwe pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi. Jest to dla mnie jednocześnie wspaniałe ćwiczenie umysłu.
DZIĘKUJEMY PANI AGNIESZCE – ŻYCZYMY „FILOZOFOM NIEDOSKONAŁYM”
DOBRYCH CIEKAWYCH WAKACJI
Prowadzący klub: Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka
 
Zebrała Halina Maszner.

Zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz