DRZWI ZIELONEJ GÓRY – wystawa klubu FOTOOKO

0 Comments


Letnie wędrówki członków klubu “Fotooko” zaowocowały kolejną wystawą fotograficzną “Drzwi Zielonej Góry”, a jej otwarcie odbyło się 30.08.2019 w gościnnych progach BWA przy al. Niepodległości. Kuratorki wystawy: Krystyna Filmanowicz i Ewa Kwaśniewicz, przy życzliwej pomocy Romana Grobarskiego, wybrały 80 fotografii drzwi, efekt pracy 19. autorów. To dzięki nim powstała imponująca galeria tego użytkowego elementu architektury w naszym mieście, która zgromadziła tego dnia sporą gromadkę widzów, żywo zainteresowanych nietypowym  tematem.  Niewiarygodne, że do tej pory, przechodziliśmy obok drzwi kamienic, zaledwie zauważając ich obecność w obiekcie, nie zwracaliśmy uwagi na detale, które nadawały im swoistą indywidualność i niepowtarzalność.
  
Wystawę otworzył gospodarz BWA dyr Wojciech Kozłowski, który w swej wypowiedzi podkreślił, że drzwi domów są istotną częścią materialnego dziedzictwa naszego miasta, które wraz z upływem czasu nieuchronnie zanika. Pamiętajmy – dla każdego mieszkańca stanowią one granicę między tym, co publiczne, a tym, co jest wyłącznie jego prywatnością. Dzięki tym fotografiom drzwi stają się obiektem samodzielnym, widać na nich te szczegóły, które były przez nas pomijane: ozdobne klamki, ciekawe ornamenty, kolorowe witraże…Taka wystawa, zdaniem dyrektora W. Kozłowskiego, jest godna pochwały, bo stanowi rzetelną inwentaryzację materii naszego miasta, która za jakiś czas będzie trwać tylko na tych fotografiach.
   

Następnie głos zabrała kuratorka wystawy – Ewa Kwaśniewicz, podziękowała autorom fotografii, którzy w upalne czerwcowe dni, zmagali się z potokiem światła, przymierzali się do zdjęć nie tylko od frontu budynków, ale inwigilowali ich zaplecza w poszukiwaniu ciekawych ujęć tematu. Niezastąpiona okazała się być pomoc p. Karoliny Spiak i p. Małgorzaty Dobruckiej, które zawsze wspierają swą aktywnością działania klubu “Fotooko”.  Serdecznie Paniom dziękujemy.

BWA to szczególne miejsce – stwierdziła p. prezes Zofia Banaszak, z tej przyczyny autorzy zdjęć mają prawo czuć się docenieni i uprzywilejowani, że ich prace wystawione zostały właśnie tutaj! Temat wystawy jest bardzo interesujący i chwała tym, którzy podjęli się jego realizacji. Fotografie wręcz zapraszają do wędrówki po głównych ulicach miasta, ale i po jego zaułkach i świeżo przyłączonych dzielnicach.  Nasza “Mała Ojczyzna” warta jest poznania również od strony drobnych elementów architektonicznych.

Pozostaje nam jeszcze życzyć wszystkim mieszkańcom – zarówno zasobnych kamienic, jak i skromnych budynków – by drzwi dawały im poczucie bezpieczeństwa i prywatności, oddzielały od hałasów tego świata i spowalniały rytm tętniącego wokół życia. Człowiek wyciszony, głęboko zakotwiczony w tym samym miejscu, doceni swoje własne drzwi i zadba o ich
estetykę i trwałość.
                                             Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Roman Grobarski

Zdjęcia: Krystyna Bałunda

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak