SZPROTAWSKI UTW ZAINAUGUROWAŁ ROK 2019/2020

0 Comments

11 października 2019 r. trzyosobowa delegacja naszego uniwersytetu miała przyjemność uczestniczyć w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do Szprotawy pojechały: Zofia Dobrzyńska, Helena Haczkowska i Bogumiła Hyla-Dąbek. Seniorzy zebrali się w sali widowiskowej Szprotawskiego  Domu Kultury, którego dyrektorem jest Teresa Zima. Prezesem Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Zenona Piwtorak. Obie panie powitały zebranych w sali seniorów oraz przybyłych na uroczystość gości.
  

Pani prezes w swoim inauguracyjnym wystąpieniu przedstawiła dane statystyczne utw w Polsce, których jest już 641 oraz dotyczące SzUTW, omówiła założenia programowe, mówiła o zajęciach odbywających się w uniwersytecie i ich znaczeniu dla sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów. Zenona Piwtorak dziękowała burmistrzowi miasta za wsparcie, za to, że ich uniwersytet otrzymał nową siedzibę. To wielka sprawa dla SzUTW i wielka radość. Dziękowała za życzliwość Teresie Zimie – dyrektor Domu Kultury, bo do tej pory to tutaj uniwersytet miał swoje miejsce.
Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik pogratulował seniorom aktywności, życzył zdrowia i zapewnił o swojej dla nich życzliwości oraz chęci pomocy.
SzUTW ma wśród swoich słuchaczy panią Irenę Tomaszewską, która skończyła sto lat. Ta ponad stuletnia słuchaczka była na inauguracji w całkiem dobrej formie, wszyscy zaśpiewali Jej 200 lat, a Zenona Piwtorak wręczyła  bukiet kwiatów.
 

Kwiaty i życzenia słuchaczom SzUTW, na ręce p. prezes złożyli przedstawiciele lubuskich utw, którzy do Szprotawy przyjechali. Były delegacje z Nowej Soli, Żagania, Iłowej Żagańskiej i Zielonej Góry, co bardzo ucieszyło Zarząd SzUTW, a prezes Z. Piwtorak serdecznie delegacjom dziękowała.
  

Występ chóru UNISONO pod dyr. Izy Habich, wspólne GAUDEAMUS IGITUR, ślubowanie nowych słuchaczy SzUTW, to były miłe momenty dla wszystkich zebranych w sali Szprotawskiego Domu Kultury.
  

Dzięki wykładowi Karola Błaszczyka pt:Cenobium S. Ordinis Mariane Magdalenae de poenitentia in Sprotav Civitasobecni na inauguracji poznali historię budynku, w którym przed laty mieścił się klasztor Magdalenek, a w którym dzisiaj, pięknie odrestaurowanym, swoje miejsce znalazł SzUTW.
 

Po dużej dawce wiedzy przyszedł czas na rozrywkę. Zapewnił ją zespół teatralny słuchaczy utw z Iłowej Żagańskiej, działający przy tamtejszym Domu Kultury, który sztuką “Kandydatka na żonę”, dobrą grą aktorów-amatorów, ciekawymi strojami, ubawił widownię i zasłużył na długie, gromkie brawa.
  

Po lampce szampana za pomyślność działań szprotawskich seniorów w starej siedzibie SzUTW pojechaliśmy do nowej, w pięknie wyremontowanym zabytkowym domu, z historią którego zapoznał nas wykładowca Karol Błaszczyk. Podziwialiśmy stare, grube mury, które po remoncie dostały nowe życie i wyglądają imponująco. Tam czekała na nas wystawa malarska Doroty Kamińskiej prowadzącej Sekcję Plastyczną i innych słuchaczy SzUTW oraz smaczny poczęstunek.
  

Do Zielonej Góry nasza delegacja wróciła późno, trochą zmęczona po dwóch inauguracjach tego dnia. Ze Szprotawy przywiozła bardzo miłe wrażenia.
Dziękujemy za zaproszenie, przyjacielską atmosferę, moc wrażeń, gratulujemy tak ciekawie przygotowanej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek