III WYSTAWA LUBUSKICH UTW

0 Comments


19 października 2019 r. w gościnnych progach Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze zorganizowana została „III WYSTAWA FOTOGRAFICZNA LUBUSKICH UNIWERSYTETÓW TRZECIEGO WIEKU”. Jej pomysłodawcą jest wieloletni słuchacz ZUTW Bolesław Polarczyk- człowiek, dla którego fotografia stała się prawdziwą pasją i źródłem wielu satysfakcji.

Wszystkich uczestników tego wydarzenia powitała serdecznie kierownik obiektu dr Krystyna Walińska, która wyraziła swój szczery podziw wobec bogactwa wyobraźni autorów fotografii i umiejętności rejestrowania rzeczywistości na tak wiele sposobów. Prezes Zarządu ZUTW Zofia Banaszak z satysfakcją stwierdziła, że to już kolejne przedsięwzięcie podejmowane przy wsparciu kierownictwa Centrum Przyrodniczego, które życzliwie po raz kolejny użyczyło nam swej powierzchni na realizację tego wydarzenia. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

Piękno i sztukę przeżywa się głębiej, jeśli towarzyszy temu śpiew! Na poparcie swych słów pani prezes ZUTW zaprosiła do występu grupę wokalną ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI, działającą pod kierownictwem Mirosławy Branickiej- Polarczyk. W sobotnim występie usłyszeliśmy trzy znakomite piosenki, które przypomniały wszystkim obecnym lata młodości, jako że ich słowa i melodia znane były na tyle dobrze, że można było podśpiewywać je wspólnie. Któż z nas nie zna takich tytułów jak: „Złamano już tyle serc”, „Miłość jak wino” czy „Cyganerię”. Rozkołysały się rzędy słuchaczy uniwersytetów naszego województwa, jednak piosenka na bis „To świt, to zmrok”, jak za dotknięciem różdżki zmieniła nastrój, rozbawione oczy słuchaczek zaszły delikatną mgiełką, bo jej słowa przypomniały o „odlocie piskląt” w dorosłe życie ze swych rodzinnych gniazd. Niesamowita czarodziejka z naszej Mirki.

Wszystkie panie z grupy wokalnej otrzymały sympatyczny upominek pomysłu p. prezes- rumiane jabłko z kwiatkiem- symbol zdrowia, namiętności i piękna natury!

Fakt, że ta interesująca wystawa fotograficzna mogła się zdarzyć, zdaniem p. prezes Zofii Banaszak, to zasługa przede wszystkim Bolesława Polarczyka. To on jest „mózgiem i sercem” tego wydarzenia. P. prezes jest dumna, że ZUTW fotografią stoi, jej pasjonaci to zespół ludzi, na których uniwersytet opiera swą działalność. Na fotografiach zapisane jest wszystko to, co dzieje się w życiu słuchaczy UTW. Ten zapis ma już swoją wagę dzisiaj, ale sięgną po niego również kolejne pokolenia

Nadszedł czas, żeby głos zabrał organizator przedsięwzięcia – Bolesław Polarczyk. W swej wypowiedzi podkreślił, że nie pozostawiono go samego z wykonaniem tego zadania. Koleżanki i koledzy wspierali go słowem i czynem, za co należą im się serdeczne podziękowania. To jest już trzecia tak szeroko zakrojona wystawa, za sprowokowanie B. Polarczyka do organizacji kolejnej jest odpowiedzialna Bogumiła Hyla-Dąbek. Jej aktywność jest wręcz zaraźliwa. Pierwsza wystawa odbyła się w maju 2014 roku, kolejna w październiku 2015r. Następnie wymienione zostały nazwiska wyróżnionych i nagrodzonych na tych właśnie wystawach – pamiętamy i gratulujemy!

Najwyższa pora zaspokoić ciekawość oczekujących na wyniki aktualnej wystawy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem artysty-fotografa Pawła Janczaruka w składzie: Barbara Sarnowska-Panek, Krystyna Walińska i Zbigniew Szymniak obradowała 22 lipca 2019 r. Obejrzała 348 fotografii 51 autorów, ale do wystawy zakwalifikowała 120 prac 46 autorów, tym samym ta grupa już ma prawo czuć się doceniona, ich fotografie okazały się być interesującym materiałem do dalszej dyskusji i oceny przez członków komisji konkursowej. W jej imieniu dr Krystyna Walińska i B. Polarczyk odczytali werdykt zespołu oceniającego, następnie przy udziale p.prezes Z. Banaszak wręczyli wyróżnienia i nagrody następującym uczestnikom konkursu.

Wyróżnienia otrzymali:

Andrzej Kozak z Zielonej Góry za zestaw „Kolejowa obwodnica Czerwieńska”. Halina Borowiec z Żar za zestaw „Refleksy”,

Barbara Krupecka z Gorzowa Wlkp. za zestaw „Bobas”.

Nagrody otrzymali:

I nagroda- Małgorzata Barańska z Zielonej Góry za prace: „Martwa natura-szkło”, „Wnuk”, „Martwa natura z gruszkami”

II nagroda- Teresa Kaczmarek z Zielonej Góry za zestaw „Architektura i człowiek”

III nagroda- Ewa Szwagrzyk z Gorzowa Wlkp. za pracę „Ławeczka”.

Wszyscy pozostali autorzy otrzymali pisemne podziękowania za udział w tym konkursie, ich uśmiechnięte twarze uwiecznione zostały na pamiątkowych fotografiach z p. prezes Z. Banaszak i organizatorami „III Wystawy Fotograficznej Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.

Nagrody specjalne od prezes ZUTW otrzymały uczestniczki konkursu z Gubina za upór w pokonywaniu trudności na drodze do celu, natomiast B. Polarczyka ucieszyła fachowa literatura- książka „Wizja Fotografa”- upominek od pani Krystyny Walińskiej. Nasz kolega – jako słuchacz uniwersytetu, rozumie doskonale, że nauki nigdy nie jest dość… Świadectwem stopnia opanowania wiedzy na dany temat są również fotografie umieszczone na tej wystawie. Patrząc na nie, nasuwa się refleksja, że fotografowanie to nie tylko pasja, to również szkoła charakterów. Tutaj człowiek uczy się dyscypliny i cierpliwości w oczekiwaniu na dobre światło, na właściwy moment, pożądany obiekt, odpowiedni stan pogody… Wypracowujemy w sobie precyzję, stawiamy gruszki w dokładnie upatrzonym miejscu, po sto razy przestawiamy źródło światła tak, by owoce dały odpowiedni cień, a ten z kolei ma już tylko jedno zadanie – poprowadzić naszą fotografię ku pierwszej nagrodzie. Bez wypracowanej w sobie cierpliwości i precyzji Małgorzata Barańska nie wyszłaby 19 października z zasłużonym laurem na głowie.

Wisienką na torcie okazał się być film dokumentalny Kazimierza Błaszyńskiego- członka klubu „Kwadrat”-”Zatonie, krótka opowieść”. Poznaliśmy historię tej miejscowości, jej teraźniejszość i plany rozwoju na przyszłość. Dziękujemy za trud włożony w realizację tego materiału, wyszliśmy bogatsi o wiedzę o życiu mieszkańców nowej Zielonej Góry.

Wystawę fotograficzną w Centrum Przyrodniczym można oglądać do końca listopada, serdecznie zapraszamy, przekonacie się sami, że będzie to pełen emocji czas!

                                                                     Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Janina Komorowska

Zdjęcia: Roman Grobarski

Zdjęcia: Andrzej Kozak