PEF – KOLEJNA ODSŁONA KSIĘGI PARKÓW

0 Comments


Któż z nas nie zachwyca się atmosferą parków? Jedni lubią przejść się żwirowaną alejką, inni szukają wolnej ławeczki w cieniu starych drzew, a za czym ganiają amatorzy fotografii z aparatem w ręku? Odpowiedź na to pytanie można było otrzymać podczas wernisażu “Księga parków. Rozdział ósmy.Wzgórze Braniborskie”, który odbył się 16 stycznia 2020 na holu ZUTW pod przewodnictwem artysty-fotografa Pawła Janczaruka.

Wierni fani fotografii, zdaniem organizatora wystawy, bawią się obrazowaniem otaczającej ich rzeczywistości, a w tym konkretnym przypadku chodzi o kolejną odsłonę przyrody w parku. Spacerując Wzgórzem Braniborskim, uczestniczący w zajęciach zaakceptowali fakt znalezienia właściwego miejsca, ale jednocześnie zaniepokojeni byli  brakiem wystarczającej ilości światła. Należało zatem zaingerować w rzeczywistość, używając mało lubianego narzędzia – lampy błyskowej. Tylko teoretycznie nieprzyjazny element aparatu, zgodnie z wiedzą prowadzącego zajęcia, może spełniać funkcję kreacyjną. To, co w danym momencie jest niewidoczne, dzięki zastosowaniu lampy błyskowej, nie tylko zostanie wydobyte z ciemności na światło, ale nawet niewielki element natury taki jak:  liść, gałąź, korzeń, fragment pnia może wysunąć się na pierwszy plan i tym samym zaistnieć jako temat główny.

W edukacji fotograficznej bardzo ważny jest zatem moment poznania i następnie eksperymentowania. Sięgajmy po wiedzę, jaką uzyskujemy na zajęciach PEF pod czujnym okiem Pawła Janczaruka i nie bójmy się  używać kolejnego narzędzia, jakim jest lampa błyskowa, a efekty tego działania mile Was zaskoczą.  Można podziwiać je na fotografiach, które umieszczone są w tzw. łączniku ZUTW.

Serdecznie zapraszamy! 
                                                  Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Halina Adamiak

Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński