PEF – zdalne nauczanie

0 Comments

Słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od 6 marca 2020 r. przebywają w domach w związku z atakiem koronawirusa i na razie o powrocie na ulubione zajęcia nie ma mowy. O powrocie nie, ale, czy w dobie komputerów, internetu nie mogą się zajęcia odbywać? Nie w siedzibie ZUTW, nie w plenerze, jak na zdjęciu, ale w domu, przed komputerem, co zapewnił swoim słuchaczom Paweł Janczaruk.
Grupa słuchaczy Pracowni Edukacji Fotograficznej ma swoją stronę na Facebooku i to właśnie przez nią odbywają się zajęcia fotograficzne.
Paweł, nauczyciel wymagający, konsekwentnie realizuje z grupą program, który przygotował na ten bardzo dla wszystkich trudny czas.
Tematy zadań ograniczają się do mieszkań, w których przebywamy, a jak się okazuje kreatywność fotografujących nie zna granic.
W pierwszym tygodniu domowej kwarantanny wszyscy otrzymali od swojego nauczyciela taką wiadomość:

A żebyście nie myśleli o ganianiu po sklepach postaram się was zatrzymać w domu za pomocą zadań ode mnie. Wszystkie tyczą MARTWEJ NATURY więc zdjęcia możecie robić w domowych pieleszach i bamboszkach:

1. na półmisku

2. autoportret domyślny

3. jajo – nie na miękko i nie sadzone

4. pamięć w obrazie, obraz w pamięci

5. to czego nie ma

Po zrobieniu, wybraniu i obrobieniu, wrzucamy na FB po jednej fotografii dziennie zaczynając od niedzieli. Dołączyć do tego zadania powinni również byli uczestnicy pracowni.

No i zaczęło się, na stronie PEF pojawiły się zdjęcia, co jedno to ciekawsze, a Paweł Janczaruk każde zdjęcie komentował, chwalił, ganił, wytykał błędy, sugerował jak poprawić. Wzajemnie wszyscy lajkowali, często dowcipnie komentując publikowane fotografie. Nauka na całego! Tydzień minął niepostrzeżenie.

W kolejnym tygodniu pojawiły się nowe zadania, które okazały się nie lada wyzwaniem dla słuchaczy PEF. Jednak kreatywność niektórych z nich przeszła oczekiwania nawet samego prowadzącego zajęcia.

Zadania na nowy tydzień:

1. pławienie nie grozi

2. po drugiej stronie

3. co widzę, a czego nie

4. pełne / puste

5. trzaśnięte błyskiem

6. kolor bez koloru

7. świeci nieprzykładem

Żadne zdjęcie nie pozostało bez omówienia, a te, do których były uwagi, były przez fotografujących poprawiane, aż Paweł Janczaruk je zaakceptował.
Tyle się teraz mówi o zdalnym nauczaniu, zdalnych lekcjach w szkołach, jak widać na ZUTW też tak można i Pracownia Edukacji Fotograficznej jest tego najlepszym przykładem.

Pawłowi Janczarukowi, seniorzy, jego uczniowie, są bardzo wdzięczni za to, co dla nich robi. Tym bardziej, że oprócz nauki z fotografowania, zadbał też o to, żeby mogli obejrzeć ciekawe galerie na świecie, a w nich wspaniałe dzieła sztuki.
Podsyła linki do ciekawych filmów. Nasi seniorze obejrzeli dzięki temu m.in. tragikomiczny film z 1995 roku “Dym”, spektakl baletowy “Bajkowa lalka”, film “Dziewczyna  perłą”, “Sekretne życie Waltera Mitty” . Odwiedzili Florencką galerię Uffuzi, Getty Museum w Los Angeles, Krakowską Bazylikę Mariacką, zaprosił nas do Museo de Arte Popular w Meksyku i Pergamonu w Berlinie.

Czy słuchacze Pracowni prowadzonej przez Pawła Janczaruka mogą się w domu nudzić? Raczej brakuje im czasu. Przed nimi autoportret przy pomocy zdjęć martwej natury i ciągle jeszcze interpretacja zdjęciami zadanych utworów muzycznych.

Ucząc się w domu, wszyscy jednak czekają na szczęśliwy powrót do siedziby ZUTW, życząc zdrowia tym, co teraz to czytają i wszystkim innym słuchaczom.