SŁUCHACZE PEF ZAKOŃCZYLI ROK 2019/2020

0 Comments

18 czerwca 2020 r. po raz ostatni w roku akademickim 2019/2020 spotkali się na zajęciach słuchacze Pracowni Edukacji Fotograficznej, prowadzonej przez Pawła Janczaruka i cieszącej się dużym zainteresowaniem na ZUTW tych wszystkich, którzy chcą doskonalić swoją pasję fotografowania.

To był trudny rok, niespodziewanie przerwany przez pandemię. Mimo to zajęcia PEF nie zostały zawieszone. Wykładowca podjął się zdalnego nauczania. Nowe tematy były realizowane przez stronę Pracowni Edukacji Fotograficznej na Facebooku (grupa zamknięta). Zadania fotograficzne, w najtrudniejszym okresie izolacji były związane z domem, najczęściej martwa natura. Gdy tylko obostrzenia pandemiczne zostały poluzowane, zajęcia w formie warsztatów fotograficznych odbywały się w różnych miejscach Zielonej Góry. Relacje ze wszystkich zajęć są na Facebooku na stronie Zutw Zgora.

Tak było też dzisiaj. Grupa spotkała się na deptaku przy Bachusie i uczyła się robić dobry portret i dobre grupowe zdjęcie w przestrzeni miejskiej. A tak o tych zajęciach napisał w relacji sam prowadzący: Co się nagadałem, to się tym razem nagadałem. Co się Ada nastała, to się nastała. Co się Weronika nabiegała to się nabiegała, żeby to wszystko ładnie zrelacjonować fotograficznie, to się nabiegała. Rzecz tym razem tyczyła portretu i zdjęcia grupowego wykonanych przy pomocy jednego obiektywu – 35mm, oraz wykorzystania statywu. Ten ostatni to po to żeby udowodnić, że statyw to nie “siara” a niezbędne urządzenie fotografa. A wszystko to dla uczestników Pracowni Edukacji Fotograficznej. (Ada, Weronika i jeszcze Klaudia to asystentki Pawła Janczaruka, które ostatnio brały udział w zajęciach PEF)

Słuchacze PEF docenili pracę swojego wykładowcy w tych bardzo utrudnionych warunkach, czemu dali wyraz podziękowaniami podczas spotkania w kawiarni HEBAN. Ale i Paweł Janczaruk podziękował wszystkim wytrwałym słuchaczom: Uczestnikom zajęć PEF dziękuję za ten trudny dla nas wszystkich semestr. Podziękowania należą się przede wszystkim Zofii Banaszak dzięki której mogliśmy prowadzić zajęcia spotykając się w realu, ale również Teresie Kaczmarek za sprawy organizacyjne dotyczące grupy, Bogumile Hyli-Dąbek za nadzorowanie stroną/, Ewie Kwaśniewicz za kontakt z fotoplakat.pl.

Po miłym pożegnaniu roku w kawiarni, gdzie wszyscy słuchacze PEF dowiedzieli się o wakacyjnych zadaniach fotograficznych, można było powiedzieć, że to już wakacje. Grupa, w której ludzi łączy wspólna pasja, lubi przebyć ze sobą, więc i spotkania podczas wakacji sobie wyznaczyła. Wszyscy czekają też na uspokojenie sytuacji związanej z koronawirusem i możliwość powrotu do zajęć w siedzibie ZUTW.

Zdjęcia: Weronika Kasprzak i Bogumiła Hyla-Dąbek