ZAKOŃCZENIE ROKU 2019/2020

0 Comments

23 czerwca 2020 r. 50 (zgodnie z zaleceniem na czas pandemii) zaproszonych do Sali im. Janusza Koniusza WiMBP osób wzięło udział w uroczystym zakończeniu, jakże trudnego roku akademickiego 2019/2020. Roku, w którym zajęcia zostały przerwane z powodu koronawirusa. Nic dziwnego, że i zakończenie nie było takie, do jakiego słuchacze ZUTW są przyzwyczajeni. Jednak ci, co nie mogli na nim być, mogli oglądać dzięki Internetowi jego transmisję on-line. Większość słuchaczy nie ma problemu z komputerem, z Internetem (od czego są kursy na ZUTW), dlatego uczestniczących w dzisiejszej uroczystości było znacznie więcej.

Zebranych w sali powitali prowadzący spotkanie: Zofia Banaszak- prezes ZUTW i Andrzej Buck – dyrektor WiMBP. Powitano:

Andrzeja Ziarka z Departamentu Rolnictwa, który reprezentował Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Annę Polak

Lidię Gryko z-cę Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, która reprezentowała Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego

Prof. Wojciecha Strzyżewskiego – Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, członka Rady Programowej  ZUTW

Agatę Miedzińska – dyr. ZOK, członka Rady Programowej  ZUTW

Prof. Czesława Grabowskiego – dyr. FZ, członka Rady Programowej  ZUTW

Roberta Czechowskiego – dyr. LT, członka Rady Programowej  ZUTW

dr Krystynę Walińską – kier. Centrum Przyrodniczego, członka Rady Programowej  ZUTW

dr Longina Dzieżyca z-cę dyr. MZL, który reprezentował dyrektora MZL  Leszka Kanię, członka Rady Programowej ZUTW

Pawła Janczaruka – wykładowcę ZUTW

Pracowników WiMBP, jakże pomocnych przy obsłudze dzisiejszego wydarzenia

Wszystkich zgromadzonych na Sali im. Janusza Koniusza w naszym Norwidzie: członków Zarządu, słuchaczy, którzy na co dzień pełnią społecznie funkcje kierowników Klubów i Zespołów, wolontariuszy wielu działań, bardzo często komercyjnych, mających nieocenione znaczenie dla naszej uczelni.

Swoje wystąpienie prezes ZUTW Zofia Banaszak rozpoczęła cytując słowa Jana Pawła II: Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko.Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie (Jan Paweł II)

A oto jego treść: Szanowni Państwo, Drodzy studenci, Szanowni słuchacze, wykładowcy, przyjaciele Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nikt z nas nie przypuszczał, że w ten sposób będziemy kończyć kolejny rok akademicki.  Cieszę się jednak, że możemy go zakończyć, nie tylko sami, w czterech ścianach, ale tu w tej sali w niewielkiej grupie wymienionych osób oraz zdalnie, wirtualnie. Nie tak dawno, jeszcze w marcu bieżącego roku planowaliśmy, jak co roku uroczyste, radosne zakończenie. Miało się zdarzyć to zakończenie właśnie dzisiaj w innej scenerii i tradycyjnie coraz to innym motywem przewodnim. Nocy Świętojańskiej, dawnej tradycji, wianków puszczanych na wodę. Z powodu koronawirusa nie możemy spotkać się osobiście, jak przez wszystkie minione lata, dlatego dziękuję, wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na to spotkanie i tym, którzy oglądają nas wirtualnie.

Aby uświetnić naszą uroczystość zaprosiliśmy specjalnych gości, małżeństwo aktorskie Małgorzatę Pritulak i Zdzisława Wardejna.

Szanowni Państwo, mija właśnie 28. rok działalności naszego uniwersytetu. Kończymy rok akademicki 2019/2020 w pełni przekonań, że uda nam się, zgodnie z oczekiwaniami naszych słuchaczy, wykładowców, partnerów zrealizować wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia tylko przesunięte nieco w czasie. W mijającym roku akademickim do marca br. dzięki wsparciu Państwa i zaangażowaniu naszych partnerów udało się zainicjować i wprowadzić w życie wiele pomysłów, realizowanych projektów, spotkań, koncertów, wystaw, spektakli, wykładów, wycieczek i wielu innych. Niestety, od 6 marca tego roku zmierzyliśmy się z uciążliwą pandemiczną rzeczywistością. Uniwersytety Trzeciego Wieku  i nasz zmuszone zostały przerwać na ten czas swoją działalność. My, postanowiliśmy nie do końca zamknąć się w swoich działaniach, starając się nie stracić kontaktu, zwłaszcza z tymi studentami Uniwersytetu, którzy na skutek długiego pozostawania w domu mieli i mają poczucie osamotnienia.

Oto migawka tego, co udało się wprowadzić w życie i czym próbowaliśmy Was zainteresować. Koronawirus spowodował, że musieliście przejść na zdalne nauczanie, spotkania. Państwa komentarze pokazują jak dużą innowacyjnością i kreatywnością się wykazaliście wykorzystując Internet, aby realizować swoje zajęcia a czasami spełniać marzenia, otwierając zapomniane szuflady z przeszłości. Mam nadzieję, że w pełni sił i entuzjazmu spotkamy się być może już we wrześniu. Prosimy śledzić informacje na naszych stronach internetowych. Pisać i działać dalej.

23 marca 2020 roku założyłam na FB nowa grupę związana z Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Grupa nosi nazwę: INSPIRACJE W ROLI GŁÓWNEJ, ZUTW ZAPRASZA ! Zaprosiłam do grupy na samym początku naszych słuchaczy, a potem inne osoby i grupy, które wzbogacają nasz pomysł. Korzystamy z bardzo różnych propozycji: ćwiczymy, dbamy o zdrowe żywienie, śpiewamy i słuchamy utworów w wykonaniu członków grupy, korzystamy z gotowych propozycji innych profesjonalnych grup na FB, np. z grupy „Mądra Babcia”, piszemy o naszym dniu codziennym, słuchamy muzyki, jest trochę teatru, spotkań muzycznych, pokazujemy jak nasz wolontariat pomaga, np. w szyciu maseczek, wysyłamy komentarze, zdjęcia, słuchamy poezji, wspominamy, np. podróże, dajemy porady, realizujemy na miarę możliwości program z niektórych zajęć w ZUTW …nie pozostawiamy Was samych!

Wiem, że wykluczeni są słuchacze nie korzystający z Internetu. Dzisiaj to wyzwanie czasu. Będzie to także naszym priorytetem po długiej wspólnej „KWARANTANNIE”. Może zaproście do pomocy Wasze dzieci, wnuków?

Życzę słuchaczom, wykładowcom i naszym partnerom spokojnych wakacji, urlopów w zdrowiu i radości, szacunku i ludzkiej życzliwości, przyjaznego uśmiechu bliskich i nieznajomych. Życzmy sobie wszyscy realizacji tkwiących w naszych sercach pragnień, a w szczególności powrotu do normalności.

Podsumowując mijający rok, dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną w chwilach radości i zdarzało się smutku. Jest Was wielu, drodzy Przyjaciele z ZUTW i nie tylko! Przed nami kolejne dni i miesiące – nowych wyzwań, nowych przedsięwzięć, nowych pomysłów, a także kontynuacja  sprawdzonych , ukochanych zajęć, które zapadły nam głęboko w serce, Niechaj nam wszystkim przyniosą spełnienie i radość!

Szanowni Państwo, Drodzy słuchacze, zapraszam już w swoich domach do wysłuchania wykładu na kończący się rok akademicki 2019/2020 ZUTW pt. “Język polski okuty na 4 kopyta”. Wykład zamieszczony jest na naszej stronie i na FB . Przygotowała go dla Państwa Ula Kowalczuk, która jest autorką projektu bezpłatnych wirtualnych wykładów dla UTW zamieszczanych na specjalnie dla Państwa utworzonym kanale edukacyjnym EduSenior na platformie YouTube.

Po wystąpieniu Zofii Banaszak, głos zabierali goście.

Rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski życzył słuchaczom ZUTW udanych wakacji i zapewnił o dalszej współpracy. Czesław Grabowski podziękował za współpracę, dowcipnie zaakcentował, że wspominanie jest oznaką starzenia się, więc ważniejszy dla nas ma być dzień dzisiejszy i przyszły. Stwierdził, że uczymy się całe życie i opowiedział, jak dużo nauczył się, uczestnicząc w koncercie, od dyrygenta, który miał 92 lata. Andrzej Ziarek odczytał list od p. Marszałek Elżbiety Polak, która zawsze z wielkim uznaniem i życzliwością zwraca się do słuchaczy ZUTW i docenia rolę uniwersytetu w mieście.

Lidia Gryko podziwiała aktywność i cierpliwość słuchaczy ZUTW, to, że ciągle jeszcze tyle im się chce, co, jak zapewniała, docenia Prezydent Janusz Kubicki.

Panie Agata Miedzińska i Krystyna Walińska też ciepło mówiły o seniorach i współpracy z nimi oraz zapraszały na przygotowane przez ZOK i Centrum Przyrodnicze wydarzenia. Obie panie myślą perspektywicznie i mimo pandemii mają zielonogórzanom wiele do zaproponowania. Robert Czechowski, jak sam powiedział, skończył niedawno 60 lat i poczuł upływ czasu. Jednocześnie przekonywał, że teatr daje uśmiech, radość, pogodę ducha i zmusza do refleksji nad tym wspomnianym upływem czasu. Ta straszna pandemia zmusiła ludzi do zatrzymania się – mówił dyrektor teatru, do zastanowienia się dokąd i z kim zmierzamy, radził pielęgnować w sobie dziecko. Opowiedział o swoim bardzo osobistym przeżyciu z podroży pociągiem na drugi koniec Polski do rodziców oraz jakich mądrych rad mu oni udzielali. Życzył słuchaczom szczęścia i jak najmniej złamanych patyczków. Złamany patyczek, wg jego mamy symbolizował nieszczęście. Zaprosił na plenerowe słowno- muzyczne spektakle Lubuskiego Teatru. Dr Longin Dzieżyc dziękując słuchaczom ZUTW za ścisłą współpracę z Muzeum Ziemi Lubuskiej i częstą w nim obecność, wspomniał o rozbudowie muzeum, zapraszając na nowe wystawy. Mówił o darach od Jadwigi Korcz-Dziadosz i Zbigniewa Rajche, niestety, tych słuchaczy nie ma już z nami. Paweł Janczaruk powiedział o zajęciach fotograficznych, które w różnej formie prowadził przez cały okres pandemii. Podkreślił, że mimo trudnej sytuacji cały czas jest pięknie. Zajęcia, które prowadził, pozwoliły osobom w nich uczestniczącym nie myśleć cały czas o tym, co się dokoła dzieje, tylko zająć się sobą, tym co ich interesuje, co sprawia radość. Podkreślił, że wielu słuchaczy Pracowni Edukacji Fotograficznej zrobiło milowy krok w zakresie fotografowania. Bo zdjęcie zrobi każdy, fotografię już nie – mówił wykładowca na dzisiejszej uroczystości.

Na zakończenie głos zabrał jeszcze Andrzej Buck podkreślając, że WiMBP oraz ZUTW łączy codzienna współpraca, wspomniał o planowanych w najbliższym czasie wydarzeniach i zaprosił do występu małżeństwo aktorskie Małgorzatę Pritulak i Zdzisława Wardejna.

Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Krzysztof Subocz

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Roman Grobarski

Przebieg spotkania był transmitowany przez internet KLIKNIJ