WYSTAWY ZATRZYMANE W CZASIE

0 Comments

11 marca 2020 roku w Galerii u TERRY w Klubie Fabryka Food & Music w Zielonej Górze miało nastąpić uroczyste otwarcie dwóch wystaw malarskich – malarstwa słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Przygotowane plakaty, foldery, zaproszenia, wyeksponowane obrazy. 6 marca – zawieszenie wszelkich zajęć, spotkań- PANDEMIA.

Wystawa ZUTW nosi tytuł “Być kobietą”, chcieliśmy nawiązać do Dnia Kobiet, bo “Być kobietą, być kobietą… nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać “.

“Kobieta od wieków była inspiracją dla artystów. Malarze poświęcali jej tematy swoich obrazów wyrażając w ten sposób fascynację pięknem kobiecej duchowości i cielesności. Tradycyjnie przypisywane kobiecie cechy były źródłem niezliczonych alegorii i ukrytych znaczeń, a zmysłowość kobiecego ciała możliwością zaprezentowania warsztatu malarskiego, okazją do stworzenia gry linii i plam, światła i cienia, wydobycia płaszczyzn za pomocą koloru”. Głównym motywem wystawianych prac malarek z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są kobiety zwiewne, marzące, kobiety z sexapilem...

Autorki prac:

Bajorek – Irzykowska Danuta

Cap Barbara

Furman Irena

Kamińska Urszula

Karczewska Elżbieta

Kuczyńska Krystyna

Nalepa Elżbieta

Pasieczna Teresa

Sidorkiewicz Stanisława

Stanglewicz Elżbieta

Wytrykowska Danuta

Zofia Banaszak

Wystawa gorzowska nosi tytuł Twórczość w wielu odsłonach”. Eugeniusz Jaszkul, artysta malarz, który prowadzi Sekcję Plastyki w gorzowskim utw pisze cytując słowa Vincentego van Gogha. „Jeśli słyszysz w sobie głos mówiący nie umiesz malować, maluj mimo wszystko a ten głos ucichnie.”

Już po raz piąty ramach współpracy kulturalnej między Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry swoje prace wystawia Sekcja Plastyki działająca przy utw w Gorzowie Wlkp.

Od 27 lat uczestnicy zajęć plastycznych edukują się pod okiem moim okiem. Malują z potrzeby wyrażania swoich spostrzeżeń, emocji, przeżyć wrażeń czy twórczych poszukiwań.

Celem działalności w sekcji jest nie tylko zdobywanie wiedzy, rozwoju zdolności twórczych, ale także prezentowanie dorobku twórczego na wystawach. Od początku dużą wagę przywiązywano do wspólnego spędzania czasu i jego organizowania, także wspólnych imprez integrujących. Miła, serdeczna, życzliwa, przyjazna atmosfera scala grupę. Ciekawe zajęcia, wernisaże, imprezy, plenery, spotkania towarzyskie dają im wiele radości i wzbogacają życie.

Każda wystawa zbiorowa pokazuje niezwykłą różnorodność w swej treści i formie. Najistotniejsze jest to, że uczestnicy są aktywni, wrażliwi na piękno i po swojemu dokonują interpretacji otaczającej ich rzeczywistości.

Współpraca uniwersytetów różnych miast umożliwia szerokie spojrzenie na zróżnicowany dorobek artystyczny i wymianę doświadczeń.

Prace wystawiają:

Beiger Maria

Capała Janina

Fraudenberger Ewa

Hrebeniak Magdalena

Jadwiga Pakuła

Jankowska Halina

Jaźwińska Waleria

Kasztelan Stefania

Kondracka Henryka

Kowala Anna

Krupecka Barbara

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Małgorzata Olewska

Marcinów Bożena

Marecka Wanda

Pietrzak Janina

Płocieniczak Mieczysława

Radzioch Zbigniew

Rej Bożena

Sidorowicz Józefa

Sobczyk Halina

Szaluś Zdzisław

Szmit Wiesława

Szmit Wiesława

Szumilas Stefania

Trzmielewska Teresa

Wasiak Lilla

Wejher Kazimiera

Zaleska Barbara

Fotokopie obrazów: Bolesław Polarczyk

Twórczość w wielu odsłonach
Być kobietą