OD ZAPLECZA – WYSTAWA FOTOGRAFICZNA KLUBU “FOTOOKO”

0 Comments

Klub fotograficzny przy ZUTW -„Fotooko”dołożył swoją cegiełkę, by już pierwszego dnia Winobrania wzbogacić program kulturalny tego słynnego lubuskiego wydarzenia – WERNISAŻEM pod intrygującym tytułem ”OD ZAPLECZA”. Zatem 5. września mieliśmy okazję przyjrzeć się Zielonej Górze, nie dzięki pocztówkowym obrazkom głównych ulic naszego miasta, ale spojrzeliśmy na nie od rzadko pokazywanej strony – „od podwórka”, przestrzeni często chronionej przed wścibskim okiem przechodniów.

Już po raz piąty uczestnicy klubu „Fotooka” skorzystali z gościnności dyr. Wojciecha Kozłowskiego i w tutejszej galerii BWA 19 autorów przedstawiło 80 prac, na których uwieńczyli swoje zmagania z tematem. Wernisaż otworzył gospodarz obiektu, który z satysfakcją stwierdził, że fotografujący świetnie poradzili sobie z pokazaniem mało spektakularnego oblicza miasta, ciągle słabo znanego, a jednak będącego wizytówką jego mieszkańców.

Następnie Ewa Kwaśniewicz wespół z Romanem Grobarskim – jako kierownictwo tego klubu fotograficznego – powitali serdecznie prezes ZUTW Zofię Banaszak, wszystkich uczestników „Fotooka” oraz osoby zaprzyjaźnione, które zechciały wziąć udział w tym wydarzeniu. Szczególne podziękowania skierowane zostały do osób, które wyróżniły się wyjątkową aktywnością przy organizacji tej wystawy, a więc do jej komisarza Krzysztofa Subocza, Krystyny Filmanowicz i niestrudzonej w pomocy słuchaczom UTW- pani Karoliny Spiak. Natomiast wszyscy autorzy, wybranych spośród wielu innych prac, otrzymali od kierownictwa klubu szczere gratulacje za wyszperanie obiektywem interesujących miejsc, do których zagląda tak niewiele osób, postrzegając je jako zupełnie nieatrakcyjne. To oni pozwolili nam zajrzeć na często niezbyt zadbane podwórka, tonące w kwiatach przydomowe ogródki, zatrzaśnięte na trzy spusty bramy, albo przypomnieć sobie stare komórki z zardzewiałą kłódką. Tuż obok nich zobaczyliśmy tajemnicze przejścia między kamieniczkami, aż chciałoby się poszukać za nimi furtki do równie tajemniczego ogrodu…Czasem zdarzało się przekroczyć granicę między wspólną przestrzenią, a prywatną, nabrać ochoty na pogłaskanie bezdomnego psa, powstrzymywała jednak niewiedza o tym, jak on wyrazi swoją wdzięczność…

Wystawę można oglądać do 13.09.2020, chętnych serdecznie zapraszamy! Spróbujmy odszukać w mieście choć niektóre z tych miejsc, bo pamiętajmy:

„TO WŁAŚNIE ZAUŁKI I ZAKAMARKI NASZEGO ŻYCIA, KRYJĄ NAJWIĘCEJ TAJEMNIC I ŚLADÓW NASZEGO TUTAJ WĘDROWANIA…” (B.Brecht)

Opr. M. Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Roman Grobarski
Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek