GALA FESTIWALOWA W PAŁACU WIECHLICE

0 Comments

11 września 2020r. niektórzy słuchacze z p. prezes Zofią Banaszak wzięli udział w uroczystej Gali Festiwalowej z wręczeniem nagród KLAPS 2020 6. KOZII FILM FESTIWAL. Gala odbyła się na terenie Pałacu w Wiechlicach koło Szprotawy. Miejscu bardzo reprezentacyjnym, ładnym, znanym wielu słuchaczom z organizowanych tam plenerów, wycieczek.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru – KOZZI Film Festiwal – powstał w roku 2012 w Kargowej, miasteczku związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Pomysłodawcą nazwy festiwalu był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel przedwcześnie zmarłego aktora. KOZZI Film Festiwal to impreza ku pamięci aktora Macieja Kozłowskiego. Wydarzenie ma na celu promocję polskiej kinematografii, teatru i książki. Trzy pierwsze edycje były zrealizowane w Kargowej, a od roku 2015. impreza została przeniesiona do Zielonej Góry. Głównym organizatorem festiwalu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem KOZZI Film Festiwal, Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Żarskim Domem Kultury.

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku od lat jest współorganizatorem tego ważnego filmowego wydarzenia. Nasi słuchacze, jako wolontariusze pomagają w jego sprawnym przebiegu, za co podziękowania na Gali w Wiechlicach skierował do p. prezes Zofii Banaszak dyrektor Festiwalu, szef artystyczny i koordynator projektu Andrzej Buck.

W namiocie Cafe Film prezentowały się w tym roku podczas trwania festiwalu: Pracownia Edukacji Fotograficznej – wykład Pawła Janczaruka “O zielonogórskich parkach” z pokazem zdjęć słuchaczy PEF, Włodzimierz Edelman z kabaretu “Monte Verde”, Klub “FOTOOKO” w czasie pandemii – wykład Ewy Kwaśniewicz i prezentacja zdjęć członków klubu przygotowana przez Krystynę Filmanowicz, Zespół Wokalno-Estradowy”AKOLADA” – “I znowu razem”, występ chóru i Jakuba Gościniaka – dyrygenta chóru “MODERATO” – ” Trochę żartem, trochę serio”.

Podczas Gali Festiwalowej w Wiechlicach zaproszeni goście mogli spotkać znanych aktorów, m.in. Mariana Opanię, Zbigniewa Zamachowskiego, Sebastiana Stankiewicza, czy Zdzisława Wardejna. Marian Opania i Zbigniew Zamachowski znaleźli się wśród nagrodzonych. Statuetkę Klapsa za całokształt osiągnięć artystycznych odebrał znany i lubiany aktor Marian Opania, który był gościem specjalnym tegorocznego festiwalu. Za kreację drugoplanową nagrodę dostała Barbara Kurzaj, która zagrała w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy. Klaps 2020 za najlepszy polski film fabularny został przyznany reżyserce Małgorzacie Imielskiej za obraz „Wszystko dla mojej matki”, a za najlepszy film kina akcji jury uznało “Supernovą” w reżyserii Bartosza Kruhlika.

Na zakończenie uroczystej gali odbył się koncert pt. „Cohen w teatrze” w wykonaniu Wojciecha Skibińskiego i Krzysztofa Taraszki z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdjęcia: Bolesław Polarczyk
Zdjęcia: Krzysztof Subocz