NIETYPOWA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2020/2021

0 Comments

XXIX inauguracja roku akademickiego na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego odbyła się 13.10.2020 w Sali im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida. Rokrocznie inauguracje odbywały się w auli uniwersyteckiej, pełnej słuchaczy i znamienitych gości, tymczasem z uwagi na trudną sytuację epidemiczną tegoroczny Gaudeamus Igitur zabrzmiał w sali, w której było obecnych tylko 20 osób, a przemówienia gości i występ chóru zostały zastąpione listami i nagraniami. Transmisja uroczystości była dostępna na Facebooku, dzięki czemu więcej osób mogło ją obejrzeć.

Mimo ograniczeń i trudności, po wprowadzeniu na salę sztandaru ZUTW,  Zofia Banaszak – prezes ZUTW i Tomasz Brzózka poprowadzili uroczystość inauguracyjną, jak zawsze witając wszystkich zebranych w sali i uczestniczących on-line, zapraszając do Hymnu Państwowego i Gaude Mater Polonia. Na ekranie można było obejrzeć i wysłuchać nagrań uniwersyteckiego chóru “Moderato”. Zostały one zarejestrowane przez Kazimierza Błaszyńskiego i Krzysztofa Subocza z grupy fotograficzno-filmowej “Kwadrat”.

W swoim wykładzie inauguracyjnym p. prezes Zofii Banaszak przypomniała jaką rolę spełnia uniwersytet trzeciego wieku, podkreśliła, że celem jest rozwijanie sprawności intelektualnej fizycznej i kulturalnej jego członków, a także budowanie więzi międzyludzkich, integrowanie środowiska ludzi starszych, integracji międzypokoleniowej. Niestety, obecna sytuacja utrudniła osiągnięcie zakładanych celów, które do 6 marca b.r. były realizowane, jak podkreślała pani prezes, poprzez dziesiątki, setki zajęć odbywających się codziennie w siedzibie ZUTW i poza nią. Wspominając zakończenie poprzedniego roku akademickiego, niestety, już on-line, Zofia Banaszak przypomniała też towarzyszące mu wtedy motto Jana Pawła II – “Jeszcze będzie pięknie mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. Wszyscy mieli nadzieję, że ten rok będzie lepszy, uniwersytet otworzył swoje podwoje z zachowaniem wszystkich środków ostrożności przed zakażeniem koronawirusem. Niestety, z uwagi na nowe obostrzenia związane z COVID-19 Zarząd ZUTW ponownie zawiesił zajęcia. Trudno dzisiaj powiedzieć, jak będzie przedstawiała się sytuacja w najbliższych miesiącach, więc tak naprawdę nie wiemy, co nas w tym roku akademickim czeka. Pani prezes zapewniła, że nie jest jej i całemu Zarządowi obojętny los słuchaczy i będą się starali pomagać rozwiązywać wszelkie zaistniałe problemy. Obiecała na bieżąco o wszystkim informować słuchaczy przez strony internetowe. Na założonej w marcu stronie “Inspiracje w roli głównej , ZUTW zaprasza” każdy może znaleźć coś dla siebie. Prosiła, żeby słuchacze ZUTW sobie pomagali, żeby o siebie dbali, nie zapominali o aktywności fizycznej na ile to teraz możliwe, zdrowej diecie i pamiętali, żeby się zbytnio nie stresować w tej trudnej dla wszystkich sytuacji.

ZUTW to na Ziemi Lubuskiej fenomen liczący się wśród polskich UTW, jesteśmy nowocześni i otwarci, mamy osiągnięcia. Dzień 13 października 2020 roku zapisuje się po raz kolejny w dziejach uniwersytetu, jako bardzo ważny, chociaż tak inaczej wygląda ta inauguracja – kontynuowała wykład p. prezes Zofia Banaszak i podkreśliła, że marzy, jak na pewno wszyscy, żeby jak najszybciej wrócić do normalności. Złożyła wszystkim najlepsze życzenia, żeby bycie studentem ZUTW było powodem do zadowolenia i dumy.

Słuchacze: Ewa Kwaśniewicz, Roman Grobarski, Krzysztof Subocz, Kazimierz Błaszyński oraz małżeństwo Maria Grzelczyk- Nowak i Ryszard Nowak otrzymali podziękowania za szczególne zaangażowanie i pomoc w wielu uniwersyteckich działaniach.

W tym roku akademickim ZUTW przyjął 51 nowych słuchaczy, w tym 39 kobiet i 12 mężczyzn. Podczas uroczystej inauguracji troje przedstawicieli studentów pierwszego roku: Teresa Sadowska, Krystyna Reichert i Robert Leszko złożyli ślubowanie. Po ślubowaniu p. prezes Zofia Banaszak uznała rok akademicki 2020/21 za otwarty mówiąc, że “Życie, co jakiś czas podaruje ci cudowną chwilę, naciesz się nią”.

W imieniu nowo przyjętych w tym roku słuchaczy głos zabrała p.Teresa Sokołowska stwierdzając, że nie jesteśmy żadnymi staruszkami, tylko ludźmi 50+, a ZUTW zostało utworzone dla nas i tutaj pasujemy jak ulał. To elitarny klub, mówiła przedstawicielka “pierwszaków” i wyraziła radość z przynależności do niego.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Tematem wykładu był: “Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska”.  Na koniec wykładu wszyscy mieli okazję zobaczyć szablę Piłsudskiego – prezent od amerykańskiej polonii amerykańskiej.

Po wykonaniu “Ody do radości” uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 zakończyła się po wyprowadzeniu z sali sztandaru.

W inauguracji nie mogły w tym roku uczestniczyć zaproszone delegacje z lubuskich utw, które tę uroczystość zawsze uświetniały. Jednak zaprzyjaźnione z ZUTW uniwersytety, nie tylko lubuskie, przesłały życzenia. Oto niektóre z nich:

Dziękuję za zaproszenie, życzę wiele optymizmu, zapału i zdrowia dla wszystkich słuchaczy w związku z inauguracją XXIX Roku Akademickiego 2020/2021 Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Serdecznie pozdrawiam Tomasz Furtak – dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury im. F. Chopina

Pomyślności w Nowym Roku Akademickim 2020/2021, samych sukcesów i wytrwałości, a przede wszystkim zdrowia. Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku im.Janiny Czaplickiej w Płocku Elżbieta Chaleńska-Rurka – prezes SUTW

Dziękuję za zaproszenie. Z przyjemnością je przyjęłam. Przy okazji też zobaczyłam, że podjęliście Państwo wyzwanie komunikacji on-line. Chciałabym polecić moje wykłady, które mam przygotowanie nie tylko w formie nagrywanej (skróconej), ale też w całości i również jestem gotowa je prowadzić on-line. Serdecznie pozdrawiam hjd. Ula Kowalczuk.

 Listy gratulacyjne 
 

 

Tak wydarzenie przedstawia Gazeta Lubuska – KLIKNIJ

 
Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: B. Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Krzysztof Subocz

Zdjęcia: Roman Grobarski

Program 

 

 

Zapis transmisji bezpośredniej