PODSUMOWANIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

0 Comments

Małymi kroczkami powracamy do normalności, chciałoby się rzec, spoglądając na grupkę słuchaczy zgromadzonych 27 stycznia 2021 w Sali Klubowej ZUTW, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Okazją do tego szczególnego spotkania było podsumowanie konkursu fotograficznego „Przyroda Zielonej Góry i Cottbus”, który został zorganizowany w ramach projektu unijnego „Edukacja przyrodnicza w zakresie zoologii i botaniki w Cottbus i Zielonej Górze” przez Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze pod kierownictwem dr Krystyny Walińskiej w pierwszej połowie 2020 roku. Zofia Banaszak – prezes UTW, serdecznie powitała autorów nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć, które zostały wykonane podczas wspólnych zajęć na terenie ZOO w Cottbus, jak i w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze. Wszystkie znalazły godne miejsce w wydanym kalendarzu.
Prace konkursowe oceniało jury w składzie:

  • Mariusz Kapała – przewodniczący
  • Katarzyna Żok
  • Magdalena Konys
  • Bartosz Łysakowski (niemiecki koordynator projektu)

A oto autorzy nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć:
I.miejsce – Bolesław Polarczyk, „Strażnik”
II.miejsce – Teresa Kaczmarek, „Nie może być!”
III.miejsce – Roman Grobarski, „Walka surykatek”

I. wyróżnienie – Bogumiła Hyla-Dąbek, „Pedicure”
II. wyróżnienie – Kazimierz Błaszyński, „Zapatrzony pingwin”
III. wyróżnienie – Teresa Kaczmarek, „Widzę was”

Wszyscy uczestnicy konkursu fotograficznego „Przyroda Zielonej Góry i Cottbus” otrzymali z rąk p. prezes dyplomy i kalendarze, w których mogą odnaleźć swoje fotografie, ale także przeczytać krótkie informacje i ciekawostki o danym zwierzęciu i roślince. Można też zapoznać się z listą wybranych świąt i akcji związanych z przyrodą i ekologią. Nikt dotąd nie kojarzył Dnia Babci z Dniem Wiewiórki, prędzej w rachubę wchodziłby Dzień Wilka, co sugeruje stereotyp rodem z bajki „ O Czerwonym Kapturku”. Skoro słuchacze uczestniczyli we wspólnym polsko – niemieckim projekcie, to rzeczą oczywistą jest podanie wszystkich tekstów w kalendarzu w tych dwóch językach.
Z. Banaszak podziękowała fotografującym, że pięknie wykorzystali swoją pasję, uczestnicząc w tym projekcie, bo to dzięki nim powstał kalendarz, w którym poznajemy życie codzienne stworzeń dużych i małych, zachwycamy się bogactwem kolorów roślin, zapatrzonych w słońce i tych, których domem jest cień rozłożystego drzewa. To oni- pasjonaci fotografowania wzbogacają świat naszej wyobraźni, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni!
Na koniec kilka informacji o tym, co dzieje się w siedzibie ZUTW podczas przerwy w zajęciach dydaktycznych. Pani prezes oraz członkowie Zarządu UTW codziennie „odwiedzają” głównie drogą telefoniczną swych słuchaczy, szczególnie ludzi samotnych, których przerasta nowa codzienność i dokuczają ograniczenia własnego organizmu. Organizują im pomoc i zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w tej szlachetnej akcji. Sięgając na korytarzu po drobne upominki, warto wziąć do ręki gadżet zachęcający do wpłaty na rzecz ZUTW, bo im więcej osób wpłaci 1 % , tym bardziej skorzysta na tym wyposażenie naszych sal do zajęć. I jeszcze ostatnia prośba p. prezes, skierowana do wszystkich słuchaczy: „Czytajmy „Inspiracje!”. Zespół redakcyjny pod kierownictwem E. Kurzawy, robi wszystko, żeby zaspokoić różnorodne gusta czytelników, stąd tak bogata tematyka artykułów. Grupa pisząca jest otwarta i serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcieliby opisać swoje doświadczenia. Za każdym człowiekiem stoi przecież jego opowieść, którą czasami warto podzielić się z innymi…

Opisała: Małgorzata Turzańska

UWAGA PRZYRODNICY!!! Kalendarz przyrodniczy gotowy do druku – do pobrania na stronie – KLIKNIJ

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Podziękowania
kliknij w miniaturkę
i przesuwaj rolką.