SPOTKANIE W COTTBUS

0 Comments

27 lipca 2021r. dziewiętnastoosobowa grupa naszych słuchaczy pojechała do Cottbus. Był to już drugi wyjazd studyjny  w ramach projektu INTERREG VA „Modelowe wsparcie osób niepełnosprawnych i seniorów”. Partnerami projektu są: Miasto Zielona Góra i Miasto Cottbus/Chóśebuz. Organizację ESV Lok Raw Cottbus e.V. która nas gościła reprezentował pan Jürgen Peter, a na spotkaniu obecni byli też przedstawiciele Miasta Cottbus/Chóśebuz:

  • Krystyna Neuman, pełnomocniczka ds. międzynarodowych
  • Normen Franzke,  pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych i seniorów
  • Ewa Malys, koordynatorka projektu, Punkt Kontaktowy Miast Partnerskich Cottbus-Zielona Góra

Słuchaczy ZUTW organizatorzy powitali na parkingu przy hotelu Lindner Congress, na ulicy Puschkinpromenade w Cottbus. Wszyscy razem udali się na spacer po mieście z przewodnikiem. Pan Henryk ciekawie opowiadał o zwiedzanych miejscach, pokazując też ich dawny wygląd na zdjęciach. W jednym z dwóch zwiedzanych kościołów nasi słuchacze mogli wysłuchać organowego koncertu.

Wszyscy mogli tym razem spróbować indyjskiej kuchni, bo w takiej restauracji była przerwa na obiad.

Najwięcej atrakcji dostarczył pobyt w Klubie Wioślarskim (Ruderverein)  Cottbus. Po zapoznaniu się z działalnością klubu, przekazaniu przez p. prezes Zofię Banaszak upominków organizatorom spotkania w Klubie Wioślarskim, wspólnej kawie i pysznym cieście, wszyscy popłynęli „smoczą łodzią” po Spreewie. Było wiele radosnych chwil, a załoga łodzi spisała się na medal.

Celem projektu jest: Rozbudowa sieci i wzmocnienie współpracy pomiędzy gminami, instytucjami na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów miast partnerskich Zielonej Góry i Cottbus/Chóśebuz w zakresie rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych oraz seniorów. „Projekt ten współfinansowany jest w 85% ze środków Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020.”

Wszyscy nasi seniorzy wrócili do Zielonej Góry pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie, za miłe i ciekawe spotkania z zaprzyjaźnionymi z nami przedstawicielami partnerskiego z Zieloną Górą miasta Cottbus.

Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek

Zdjęcia: B. Polarczyk

Zdjęcia: K. Subocz