PLENER FOTOGRAFICZNY W MIĘDZYRZECZU

0 Comments

Na pierwszy jesienny plener w roku akademickim 2021/2022 uczestnicy Klubu fotograficznego „Fotooko” przy ZUTW wybrali się do Międzyrzecza. To niewielkie miasteczko w województwie lubuskim, które swoją nazwę przyjęło od położenia między dwiema rzekami – Obrą i Paklicą. Pierwsza wzmianka o tym grodzie pochodzi z IX wieku, ale większości Polaków historia tego miasta kojarzy się z postaciami benedyktynów – Pierwszych Polskich Chrześcijańskich Męczenników – zamordowanych w 1003 roku.
Grupę amatorów fotografii ucieszyła piękna, jesienna aura, ulice, place i skwery zalane światłem słonecznym zachęcały do zapisywania na karcie pamięci miejsc, chwil i wrażeń.
Uczestnicy pleneru pierwsze kroki skierowali do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, które powstało już w powojennych czasach w ówczesnym domu kultury. Najpierw grupa wysłuchała interesujących informacji o staropolskim obrządku pogrzebowym, a przy okazji obejrzała największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych, tablic inskrupcyjnych i herbowych z XVII i XVIII wieku. Portret trumienny to wyjątkowe zjawisko w sztuce europejskiej, zmarły przedstawiany był jako istota żyjąca, rysy jego twarzy oddane zostały bardzo realistycznie, łącznie z wszelkimi defektami. W tym miejscu panie odetchnęły z ulgą, bo dziś powszechnie stosuje się profesjonalną korektę wizerunku – zarówno za życia, jak i po śmierci.
Twórcami portretów byli nieznani z nazwiska malarze zrzeszani w cechu, ale także malarze profesjonalni o dużych umiejętnościach portretowania. Pogrzeb szlachcica, szczególnie tego majętnego, musiał być zatem okazały.
W muzeum można było ponadto obejrzeć zabytki związane z powstaniem grodu, które pozyskano dzięki pracom wykopaliskowym, stare pieczęcie miejskie, rękopisy przywilejów szlacheckich, księgi miejskie. Ekspozycja etnograficzna natomiast przybliżyła kulturę ludności z XIX i początku XX wieku z zakresu rolnictwa, rzemiosła i kultury ludowej na tych terenach już po 1945 roku.
Grupa słuchaczy ZUTW zwiedziła również ruiny zamku, który zbudowany został w XIV w. za czasów Kazimierza Wielkiego. Był on siedzibą kasztelanów i starostów międzyrzeckich, za czasów swej świetności gościł w swych murach koronowane głowy wielu państw, dziś jego ruiny, budynek starostwa wraz z oficyną, domem bramnym i karczmą tworzą Międzyrzecki Zespól Muzealny.
Zdjęcia zbiorowe członków Klubu „Fotooko” zakończyły wspólną część programu pierwszego powakacyjnego pleneru, jego uczestnicy rozsypali się kolorowymi plamami po uliczkach i skwerach miasteczka. Efekty ich spaceru z obiektywem w ręku można obejrzeć na licznych fotografiach.

Oprac. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Roman Grobarski
Zdjęcia: Elżbieta Józefowicz
Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński