PROJEKT „LUBIMY UCZYĆ SIĘ OD SIEBIE”

0 Comments

 

O projekcie:

„Projekt „LUBIMY UCZYĆ SIĘ OD SIEBIE – MIĘDZYPOKOLENIOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ” w istotny sposób powinien przyczynić się do poszerzenia wiedzy z zakresu przyrody w klasach IV w SP Nr 22 w Zielonej Górze. Pozwoli zmieniać stereotypy, które łączą się z osobami starszymi i widzenia ich roli w szkole. Integracja międzypokoleniowa przyniesie wymierne korzyści w postaci kontaktu młodzieży z różnorodną wiedzą słuchaczy ZUTW podawaną w sposób niekonwencjonalny. Jednym z wymiarów współpracy będzie tworzenie pomostów pomiędzy słuchaczami i uczniami”.

         W dniach 26 i 29 października 2021 roku, jako przedstawicielka naszego ZUTW, brałam udział w lekcjach przyrody z  uczniami z klas IVa, IVc i IVd Szkoły Podstawowej Nr 22 w Zielonej Górze. Spotkania te odbywały się w ramach projektu „Lubimy uczyć się od siebie” realizowanego przez  panią Joannę Lewszyk – nauczycielkę przyrody w w/w szkole.

Po przedstawieniu się, wytłumaczyłam uczniom co to takiego uniwersytet trzeciego wieku, gdzie się mieści w Zielonej Górze i kogo zrzesza. Wyjaśniłam też kogo dotyczy określenie „trzeciego wieku” i z jakich zajęć seniorzy mogą korzystać.

Uczniowie byli bardzo aktywni i zadawali mi mnóstwo pytań. Między innymi dotyczyły one:

– odpłatności za zajęcia,

– osób prowadzących zajęcia i ich kwalifikacji,

– godzin, w których czynne jest utw,

– gdzie można zobaczyć występy słuchaczy,

– czy można zobaczyć prace malarskie i fotograficzne?

Były też pytania skierowane bezpośrednio do mojej osoby, np.

– ile mam lat,

– dlaczego chcę się w moim wieku uczyć,

– ilu mam wnuków,

– czy mam w domu jakieś zwierzę,

– co lubię jeść,

– jakiej słucham muzyki,

– czy wierzę w Boga,

– jaką mam pasję,

– jakie warzywa uprawiam na działce?

Tak więc były to pytania odważne, bezpośrednie i dosyć zaskakujące, jak na dzieci w wieku 10 lat.

Na wszystkie pytania starałam się szczerze odpowiedzieć, ale najbardziej skupiłam się na pasji, tj. uprawie roślin. Opowiedziałam, że jako zespół „Firletki” opiekujemy się zielenią na skwerze przed siedzibą ZUTW. Opowiedziałam też o swojej działce i roślinach, które na niej uprawiam. Jako, że Szkoła Nr 22 jest w Zespole Szkół Ekologicznych, starałam się też przekazać moją wiedzę na temat ekologicznego podejścia do prowadzenia ogrodu, wykorzystywania naturalnych składników w pielęgnacji roślin i zwalczaniu szkodników. Dzieci chętnie podzieliły się swoimi zainteresowaniami, m.in. jazdą konną, krawiectwem, muzyką, sportem, ale też opowiadały, jak ich babcie i dziadkowie uprawiają rośliny, bardzo często na balkonach. Dowiedziałam się też, że dziadkowie mieszkający poza Zieloną Górą, często też zrzeszają się w małych grupach seniorskich  i prowadzą aktywny tryb życia. 

Pod koniec każdej lekcji wspólnie sadziliśmy młode sadzonki świerków i kwiatów w otoczeniu budynku szkoły, co obrazują załączone zdjęcia.

Tekst : Maria Grzelczyk -Nowak

Zdjęcia: Joanna Lewszyk