XXXVIII Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne, Gorzów – Długie

0 Comments

Po pandemicznej, ubiegłorocznej przerwie, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury zorganizowało następne Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne, na które, tak jak w poprzednich latach została zaproszona ekipa z naszego Uniwersytetu, W tym roku w składzie Marta Bajorek-Irzykowska i Mirosława Sokołowska – malarstwo, Roman Grobarski i Bolesław Polarczyk – fotografia, Alina Kruk i Ewa Kwaśniewicz – literatura.

Program Warsztatów był bardzo obszerny, a dni szczelnie wypełnione od rana do wieczora wykładami, tematycznymi warsztatami, imprezami poetyckimi i konsultacjami ze specjalistami z różnych dziedzin.

Konsultantami literackimi byli: Marek Wawrzkiewicz – poeta i krytyk literacki i Andrzej Dębkowski też poeta i krytyk, malarzy prowadził i oceniał artysta malarz Wojciech Plust z Gorzowa. od lat współpracujący z Gorzowskim UTW .

Pierwszy dzień, a właściwie wieczór zaczął się koncertem szopenowskim w wykonaniu młodego muzyka Michała Skowronka, następną część wieczoru wypełniła Noc Poetów, pełna czytanych wierszy.

12 listopada , w WiMBP miał miejsce niezwykły wieczór, wieczór synkretyczny. Poeci czytali swoje wiersze, a muzycy na poczekaniu ilustrowali je muzyką połączoną z różnymi , czasami dziwnymi dźwiękami. Stukał dzięcioł, przesypywał się piasek, zawodziła sowa.

13 listopada braliśmy udział w obchodach czterdziestolecia Oddziału Gorzowskiego RSTK. Były odznaczenia, nagrody, listy gratulacyjne, życzenia i kwiaty.

Wykłady były bardzo różnorodne, o aromaterapii, właściwym odżywianiu, fotografii, pisaniu tekstów reportażowych, malarstwie, języku współczesnym. Wykładowcami byli, m.in. Marek Wawrzkiewicz, Andrzej Dębkowski , Wojciech Plust i Krystyna Kamińska.

Pisaliśmy ekfrazy do wybranych obrazów, ćwiczyliśmy emisje głosu, dykcje i intonacje. Wszyscy malowaliśmy farbami akrylowymi, niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu. Mieliśmy także gimnastykę z kijami, w plenerze nad Jeziorem Długim. Malarze, pod kierunkiem Wojciecha Plusta, malowali w urządzonej naprędce pracowni malarskiej, a powstałe tam obrazy zostawili dla organizatorów.

Ćwiczenia z emisji głosu, dykcji i intonacji, które prowadził Czesław Ganda, przygotowywały nas do występu w Katerze Gorzowskiej w programie poetycko muzycznym „Deo et Patriae”. Scenariusz opracowali Czesław Ganda i Krystyna Woźniak. W programie, oprócz poetów, którzy recytowali własne wiersze wzięła udział Gorzowska Orkiestra Dęta pod batutą Anny Wiśniewskiej i Chór Uniwerek Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Szczepana Kaszyńskiego. Wprawdzie po naszym występie braw nie było, bo występowaliśmy w świątyni, ale przy wyjściu spotkaliśmy się z wyrazami uznania.

Bardzo interesujące było spotkanie z Mariuszem Mączką, artystą, członkiem AMUNu, malującym ustami. Opowiadał o sobie, swojej pracy artystycznej i na naszych oczach namalował obrazek.

Wracaliśmy do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o szeroką, różnorodną wiedzę. Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom, a szczególnie Czesławowi Gandzie i Krystynie Woźniak za świetną organizację i atmosferę Warsztatów!

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Roman Grobarski
Zdjęcia: Bolesław Polarczyk