Cykliczne spotkanie klubu Fotooko w BWA

0 Comments

Kolejna wizyta klubu „Fotooko” w BWA, pozwoliła jej uczestnikom spojrzeć nieco inaczej na rysunek, bo właśnie to najstarsze medium było tematem wystawy, o której jakże ciekawie opowiadał dyr Wojciech Kozłowski. Jedenaścioro artystów, pod czujnym okiem kuratorki i artystki jednocześnie, Gosi Bartosik, wystawiło swe prace w przestronnej sali BWA, prezentując w ten sposób całkiem odmienne spojrzenie na te same sprawy. Każdy rysunek to efekt pracy twórczej, ale zanim on powstanie, jego autor czegoś poszukuje, choć sam nie wie jeszcze czego, kluczy, wchodzi w ślepe uliczki, potyka się, ale…nie upada. Drąży dalej, obserwuje kreskę z wielu poziomów, najważniejsze, że jest ona pozbawiona fałszu, szczera, czasem infantylna, innym razem szokuje, ale z pewnością jest zawsze autentyczna. Niesie ze sobą komunikat i każdy odbiorca ma prawo odczytać go inaczej.

Rysunek to bardzo ciekawa opowieść graficzna o świecie, to także forma autoterapii, tutaj narracja buduje się sama, nie narzuca kolejności, bo powstaje impulsywnie, a rysowanie to czynność wręcz fizjologiczna. Przekuwamy w obrazek to, co widzimy, albo to, co nosimy w sobie, duchowe treści bywają czasem bardzo intrygujące…

Uczestnicy spotkania w BWA mieli okazję poznać kilka postaw twórczych, przy czym artyści demonstracyjnie odchodzili od granic pomiędzy papierem, skórą, ścianą, płótnem czy ekranem. Rysunek jest podstawą tatuażu, komiksów, zaskakują niesamowite ilości szkiców, które są tylko preludium do powstania jednego ostatecznego kształtu dzieła… Pomysłowość twórców zadziwia, dlatego warto wybrać się na Wystawę „Patrzymy inaczej na te same sprawy”, która trwać będzie w terminie 13.05- 5.06.2022 w salonie BWA.

Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: K.Subocz