ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2021/2022

0 Comments

Zakończeniu roku akademickiego 2021/2022 Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to wydarzenie, które wpisuje się w trwające jubileuszowe obchody 30 – lecia naszej uczelni. 10 czerwca 2022 roku Sala im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida wypełniła się słuchaczami naszego uniwersytetu.
Prezes ZUTW Zofia Banaszak rozpoczęła uroczystość od słów: „Przyszłam, zobaczyłam, zostałam…” – mówiąc: …niech film Carbo Media z roku 1996 będzie przesłaniem dla studentów ZUTW, tych którzy znaleźli swoje miejsce w naszym Uniwersytecie i tych, którzy go szukają.

Prezes ZUTW Zofia Banaszak powitała zebranych słuchaczy i gości, którzy zaszczycili naszą uroczystość. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że za nami miesiące pełne nowych wyzwań, nowych przedsięwzięć, nowych pomysłów, a także kontynuowanie sprawdzonych zajęć. Skupiła się na omówieniu realizowanych obecnie projektach, które znacząco wpisują się w te wyzwania i przedsięwzięcia.

Wśród wielu realizowany jest projekt pt. „Artystyczna podróż SENIORA po Zielonej Górze”, który zostanie uwieńczony między innymi wystawami malarskimi, fotograficznymi naszych słuchaczy, koncertami chóru MODERATO wydaniem katalogu. Studenci Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji jubileuszu obchodów związanych z 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich zaprezentują mieszkańcom „Zielona Górę” – artystyczny obraz miasta z perspektywy osoby dojrzałej.
Prezes Zofia Banaszak poinformowała zebranych o inicjatywie, której efektem będzie monografia wieńcząca 30-lecie Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powstał Zespół Redakcyjny. Naczelnymi redaktorami są: prof. dr hab. Grażyna Miłkowska – członek Zarządu ZUTW oraz dr Andrzej Buck, dyr. WiMBP. Wydanie publikacji planowane jest w październiku 2022 roku.

Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki w swoim wystąpieniu powiedział, m.in. W ciągu 30 lat działalności Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku wypracował sobie znaczące miejsce w mieście, jest podziwiany i szanowany nie tylko przez seniorów, ale również przez władze miejskie i wojewódzkie. W dowód uznania i z okazji znaczącego jubileuszu ZUTW Prezydent przekazał uniwersytetowi, na ręce Zofii Banaszak, czek na równie okrągłe 30 000,00 zł. Z pewnością przeznaczymy finanse na naszą monografię.

Następnie zaprezentowały się nasze zespoły artystyczne. Grupy taneczne: „Barwy Tańca” – pod kierunkiem Krzysztofa Kocińskiego, „Teatr Tańca “CON PASSIONE” – prowadzony przez Pawła Matyasika, „SENIOR PERFECT” – pod kierunkiem Anety Ostrówki oraz kabaret „Monte Verde” ze spektaklem „Żyjmy więc…” w reż. Elżbiety Dominirskiej. Zespoły taneczne zachwyciły ekspresją, żywiołowością, ciekawymi układami, których nie powstydziliby się też młodzi tancerze. Wszyscy występujący zebrali gromkie brawa.

Na zakończenie dyr. Andrzej Buck zaprosił wszystkich na liczne wydarzenia Festiwalu Filmu, Teatru i Książki – KOZZI FILM FESTIWAL, a następnie na film biograficzno–obyczajowy o Kalinie Jędrusik „Bo we mnie jest seks” – reż. Katarzyna Klimkiewicz. Kalinę Jędrusik zagrała Maria Dębska.

Ogromny, jubileuszowy tort od Prezydenta Zielonej Góry usatysfakcjonował na pewno wszystkich obecnych na uroczystym zakończeniu roku akademickiego. Dziękujemy !

Na zakończenie Prezes Zofia Banaszak życzyła wszystkim zdrowych, bezpiecznych wakacji.

Bogumiła Hyla-Dąbek

 

Zdj. Krystyna Filmanowicz

 

Zdj. Bolesław Polarczyk

 

Zdj. Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdj. Elżbieta Subocz