Wycieczka do Doliny Wachau

0 Comments

Grupa słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z biurem podróży „EXODUS” wybrała się w dniach 13 do 15 sierpnia br. na wycieczkę do „DOLINY WACHAU” w Dolnej Austrii.

Skoro świt, bo już o 7 rano z parkingu przy CRS, wybraliśmy się w podróż. Granicę przekroczyliśmy w miejscowości Hradek w Czechach. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie przepięknego PAŁACU HLUBOKA nad Wełtawą. Wybudowany został on w XIII wieku za panowania Przemyślidów. Do 1562 roku pałac znajdował się w rękach czeskich władców, potem zmieniał właścicieli. Od 1661 roku stał się częścią majątku arystokratycznego rodu Schwarzenbergów. W XVII wieku zamek przebudowano nadając mu cechy charakterystyczne dla epoki baroku. PAŁAC HLUBOKA jest wspaniałą neogotycką budowlą, jednym z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych zamków Czech.

Po sesji zdjęciowej w otoczeniu pałacu udaliśmy się do Czeskich Budziejowic, gdzie oczekiwała na nas obiadokolacja i nocleg. Po zakwaterowaniu w hotelu udaliśmy się na spacer po mieście.

Centrum Czeskich Budziejowic znajduje się w widłach rzeki Malse i Wełtawy. Posiada tradycyjny układ średniowiecznych miast lokowanych na prawie niemieckim. Znajduje się tu największy średniowieczny rynek w Czechach (o wymiarach 133 m x 133 m), gdzie stoi m.in. barokowy ratusz, okazała Fontanna Samsona i piękne kamieniczki z różnych epok.

Po dobrze przespanej nocy wyruszyliśmy do Austrii, gdzie w miejscowości MELK nad miastem góruje monumentalne, barokowe opactwo Benedyktynów z XVIII wieku. Opactwo w MELKU jest jednym z największych barokowych kompleksów budowli sakralnych na świecie. W starych murach opactwa mnisi św. Benedykta modlą się i pracują, ponieważ klasztor spełnia rolę duszpasterstwa parafialnego oraz Benedyktyni prowadzą publiczne liceum o profilu klasycznym i ukierunkowanym na języki nowożytne.

Wielką atrakcją naszego wyjazdu był rejs statkiem turystycznym po Dunaju przez 36-kilometrową DOLINĘ WACHAU z MELKU do KREMS. Dolina WACHAU to przełomowy, najbardziej malowniczy odcinek doliny Dunaju, słynie ze średniowiecznych miasteczek, zamków, ruin, uprawy winorośli i gajów morelowych. Ze względu na swoje unikalne walory widokowe, architektoniczne i kulturowe Dolina WACHAU została wpisana w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu w Czeskich Budziejowicach. Rano wybraliśmy się w drogę powrotną do Zielonej Góry. Tak jak przewidywał program wycieczki, zwiedzaliśmy CZESKI KRUMLOV, który wraz z całym zabytkowym centrum miasta wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. CZESKI KRUMLOV to małe, ale bogate w historię miasto słynące ze swego dobrze zachowanego średniowiecznego zamku i wielu wspaniałych kamieniczek. Słynny renesansowo-barokowy Krumlovski Zamek wznosi się na pionowej skale. Od południa opływa go Wełtawa, a od północy – potok Polečnice. To jeden z największych kompleksów pałacowo-zamkowych w Europie.

Zadowoleni, pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Pogoda cały czas nam dopisywała, a humory przede wszystkim. Wycieczka wspaniale poprowadzona została przez Panią przewodnik Kasię, a kierowca Edward szczęśliwie dowiózł nas do domu.

Teresa Błaszyńska

Zdjęcia: E.Józefowicz
Zdjęcia: K.Błaszyński