Artystyczna podróż SENIORA po Zielonej Górze – wernisaż wystawy prac malarskich i fotograficznych słuchaczy ZUTW oraz koncert chóru „Moderato”

0 Comments

Z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich w galerii i patio WiMBP im.Cypriana Norwida 04.10.2022r. odbył się wernisaż połączony z promocją katalogu, w którym zaprezentowane zostały prace malarskie, fotograficzne i działania muzyczne. Seniorzy mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami na temat swojego miasta, które jako motyw przewodni łączyło te trzy bloki artystyczne. W holu biblioteki można było podziwiać wybrane spośród wielu fotografie i obrazy, które zarejestrowały subiektywne spojrzenie seniorów na przestrzeń miejską i życie mieszkańców Zielonej Góry. Natomiast chór „Moderato” opowiedział o swojej małej ojczyźnie piosenką i to dwukrotnie. Pierwszy raz we wrześniu podczas Winobrania, drugi – podczas wernisażu wystaw – malarskiej i fotograficznej 4 października 2022.

Organizatorem wystawy fotograficzno – malarskiej jest ZUTW przy współpracy z WiMBP, a jej kuratorami : Dorota Kaczmarek, która czuwała nad kształtem wystawy w holu biblioteki, a Cezary Bednarczyk w galeriach ZUTW. Redaktorem katalogu „Artystyczna podroż SENIORA …” została Ewa Mielcarek, natomiast realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Miasta Zielona Góra.

Otwarcia wystawy dokonała Zofia Banaszak, prezes ZUTW w towarzystwie prof. Czesława Osękowskiego, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Profesor pogratulował słuchaczom ZUTW podjęcia wyzwania, jakim był udział w tym projekcie, który pokazał, jak wielkim szacunkiem i przywiązaniem darzą swoje miasto, dzięki czemu wpisuje się on w program obchodów Jubileuszu Zielonej Góry. Gość honorowy pogratulował seniorom ich zaangażowania w bieżące sprawy swojej małej ojczyzny, kto wie, może ich przykład zainspiruje młode pokolenie do działania.

Zofia Banaszak w imieniu Zarządu ZUTW podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania całego przedsięwzięcia i w dowód uznania wręczyła szczególnie aktywnym osobom egzemplarz – promowanego tego dnia – katalogu. Wyróżnieni zostali wszyscy, którzy przyczynili się do jego pięknej formy i treści, prowadzący zajęcia plastyczne, fotograficzne, dyrygent chóru „Moderato”, autorzy tekstów, szefowie grup artystycznych, Andrzej Buck,dyr WiMBP i inni aktywni pracownicy tej instytucji, z którą wieloletnia współpraca ZUTW układa się jak dotychczas wzorowo.

Zielony dom w zielonych liściach, to cichy schron, to nasza przystań…”, tak o Zielonej Górze – już po części oficjalnej – śpiewał chór „Moderato” podczas koncertu w Sali im. J.Koniusza. Aranżację piosenek o naszym mieście przygotował Jakub Gościniak i pod jego batutą zostały one wykonane. Chórzystom towarzyszył zaprzyjaźniony zespół filharmoników, ich śpiew gościnnie dopełniali soliści: Anna Gościniak i Zbigniew Banaszak, który zazwyczaj w swych piosenkach pielęgnuje motyw miłości. No cóż, winobranie kusi nie tylko lampką wina…Skoro już dziewczyny i wino, to koniecznie jeszcze śpiew, a najlepiej wspólny. Zabrzmiało gromko: „Hej winobranie, historia wieków ulicą dziś mknie, hej winobranie…” Zupełnie inny nastrój wprowadził wiersz C.K.Norwida „Moja piosnka II”, muzykę do niego napisał Jakub Gościniak, chór „Moderato” zaśpiewał ją a capella i na sali zapadła absolutna cisza…Wzruszające słowa, piękne wykonanie. Ten koncert na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na sali.

Dopełnieniem wieczoru był uroczysty poczęstunek, stoły pięknie udekorowane, ciastka i kawa w miłym towarzystwie smakowały wybornie.

Opracowała M.Turzańska

Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek
Zdjęcia: R.Grobarski
Zdjęcia: K.Filmanowicz

Film: Kazimierz Błaszyński

Film: Kazimierz Błaszyński