„WARKOCZE Z CHRUSTU” w Biedrzychowicach

0 Comments

Dzień 4 listopada 2022 roku był dla grupy słuchaczy ZUTW połączeniem pożytecznego z przyjemnym. Na zaproszenie leśniczego Bogusława Szwichtenberga i z inicjatywy przyjaciela ZUTW – prof. dra. hab. Leszka Jerzaka – pojechaliśmy do Leśnictwa Biedrzychowice, w Nadleśnictwie Krzystkowice, aby zbudować tzw. warkocze z chrustu. W pięknym, kolorowo jesiennym lesie, nieopodal drogi stała sterta suchych gałęzi, czyli naturalnych leśnych odpadów. Naszym zadaniem było ułożenie tych gałęzi w miarę regularną pryzmę, gdzie poszczególne elementy przeplatają się ze sobą, tworząc zwartą przestrzeń. Wypełnieniem przestrzeni były także suche liście i runo leśne, które przywarło do gałęzi. Profesor Leszek Jerzak, który jest wielkim propagatorem przywracania lasom i parkom życia, nadzorował nasze prace i sam w nich uczestniczył. Zapał i pracowitość słuchaczy zaimponowała pracownikom lasów i komplementowali nas za jakość i tempo pracy.

W seniorach jest moc !

A po zakończonej pracy przyszedł czas na nagrodę. Zostaliśmy ugoszczeni pyszną zupą gulaszową i kto miał ochotę, mógł upiec sobie kiełbaski i wypić gorącą herbatę lub kawę. Miejsce gościny urocze – ławy i stoły biesiadne pod zadaszeniem, na polanie w pobliżu leśniczówki! Wokół tablice edukacyjne z prezentacją fauny i flory leśnej. Wymarzone miejsce na wycieczkę z wnuczętami. Dodatkowo można było zwiedzić Izbę pamięci leśnej, utworzonej i prezentowanej przez leśniczego – Bogusława Szwichtenberga. Eksponaty i opowieść pana leśniczego bezcenne!

W to gościnne miejsce na pewno wrócimy. Musimy przecież zobaczyć jak nasz chruściany warkocz będzie wyglądał za jakiś czas i podglądnąć jakie stworzenia znalazły w nim dom.

Opr: Maria Grzelczyk–Nowak

Zdjęcia: Roman Grobarski
Zdjęcia: K.Subocz
Zdjęcia: E.Subocz

Film : K.Subocz