LEKCJA PATRIOTYZMU W PRZEDSZKOLU NR 34

0 Comments

“Jestem Polką i Polakiem” – te słowa, jak wiele innych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, usłyszeliśmy dzisiaj – 10 listopada 2022r. z ust dzieci w “Rozśpiewanym Przedszkolu”, które zaprosiło nas, słuchaczy ZUTW, do wspólnego świętowania. Rocznica odzyskania niepodległości jest jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu, a dla milionów Polaków okazją do manifestowania patriotyzmu, przywiązania do tradycji i dumy z polskiej historii. Tego właśnie uczą się dzieci w Przedszkolu nr 34.

Sala z okolicznościową dekoracją, w której przeważały biel i czerwień oraz symbole narodowe, pomieściła nie tylko występujące przedszkolaki, ale też przybyłych gości, w tym rodziców dzieci, zaproszonych leśników i seniorów – słuchaczy naszego uniwersytetu. Przedszkolaki już strojem uhonorowały Święto Niepodległości i razem z wychowawczyniami zadbały, żeby wszyscy goście mieli biało-czerwone kokardki. Pani dyrektor Renata Rogacewicz z dwójką maluchów powitała wszystkich zebranych na uroczystości i zaraz potem nasi milusińscy opanowali na dłużej część sali przeznaczonej na okolicznościowy program artystyczny.

Wierszykami, piosenkami o treściach patriotycznych i narodowymi tańcami, przedszkolaki uczciły listopadowe Święto Niepodległości, a słuchacze ZUTW, razem z nimi, podziwiając i wzruszając się jednocześnie. Nie można inaczej, gdy małe dzieci dają świadectwo znajomości historii Polski, gdy widzimy, że znają polskie miasta, ich znaczące budowle. W pięknych słowach opisują naszą dumę – flagę i godło. Gdy słyszymy słowa wiersza Władysława Bełzy o wymownym tytule: „Katechizm polskiego dziecka”, które wszyscy znamy, ale tak naprawdę przypominamy je sobie i przeżywamy, gdy słyszymy z ust takich maluchów. Wspólne odśpiewanie hymnu polskiego połączyło na dzisiejszym spotkaniu trzy pokolenia i była to chwila bardzo podniosła.

Miłym akcentem dzisiejszej uroczystości było przekazanie dzieciom upominków przez gości. Pani prezes ZUTW – Zofia Banaszak podarowała przedszkolakom od seniorów serduszka, symbolizujące przyjaźń oraz znak, że zawsze mogą na nas liczyć. Dzieci częstowały gości piernikowymi sercami. Wspólne zdjęcie dopełniło radość ze spotkania w Przedszkolu nr 34.

Podziękowania za piękną uroczystość słuchacze ZUTW kierują do p. dyrektor Renaty Rogacewicz oraz wszystkich nauczycielek, które włożyły ogrom pracy, żeby z dziećmi przygotować tak ciekawy i ładny program artystyczny.

Zdjęcia: B. Hyla-Dąbek