Świąteczne spotkanie chóru Moderato

0 Comments

Nowy 2023 rok, dla członków MODERATO, rozpoczął się, jak przystało na chórzystów – bardzo śpiewająco!

W drugim dniu stycznia spotkaliśmy się na specjalnej próbie, aby doskonalić formę przed zbliżającym się koncertem noworocznym. Próbę rozpoczęło tradycyjne „sto lat” dla solenizantki Genowefy. Kolejno przećwiczyliśmy repertuar kolęd i pieśni, które zamierzamy zaprezentować 10 stycznia b.r.

Nasz dyrygent Jakub wyłapywał wszystkie potknięcia i nieczystości i nieustannie kazał powtarzać niektóre kwestie, a to sopranom, a to altom, a to tenorom. Szlifowaliśmy śpiewy, od czasu do czasu zasługując na pochwałę.

Przyzwyczailiśmy się, że jak nasz szef udziela pochwały, to kończy ją jakimś „ale”. I to „ale” najczęściej dotyczy tzw. „wchodzenia w dźwięk do góry”, nie spłaszczania w śpiewie głoski „e” i rozumienia formy utworu, czy to kołysanki, poloneza, mazura, tak by nadać jej odpowiedni rytm i nastrój.

Po ćwiczeniach obowiązkowych, koleżanki kierowniczki Jola i Teresa, zaprosiły nas na spotkanie świąteczno – noworoczne, gdzie przy wspólnym, ładnie nakrytym stole zasiedliśmy do małej biesiady. Menu uświetniło ciasto piernikowe upieczone przez nową chórzystkę Marię i wino od naszego długoletniego chórzysty Jurka. Kolega Jurek nie mógł być osobiście, przekazał jednak wyrób własnej pracy – pyszne, delikatne czerwone wino, którym chciał podziękować za długoletnią współpracę i jednocześnie pożegnać się z chórem i chórzystami.

Nasz maestro Kuba, zamienił klawisze na struny i przy akompaniamencie gitary, prześpiewaliśmy prawie wszystkie, piękne polskie kolędy. Głosy brzmiały coraz mocniej, chórzyści śpiewali coraz odważniej, i nawet nie usłyszeli żadnego „ale” 🙂

Takim uroczym wieczorem rozpoczęliśmy nowy rok życząc sobie i wszystkim – wszystkiego najlepszego.

Opr. Maria Grzelczyk-Nowak
Zdjęcia:  Brygida Szymańska-Żyża