A POKÓJ NA ZIEMI…

0 Comments

Piękny zwyczaj kolędowania kojarzy się zawsze z okresem świąt Bożego Narodzenia. Obecnie okres, w którym słyszymy kolędy oraz pastorałki znacznie się wydłużył. Już od połowy listopada słychać je w sklepach, bo wprowadzają tam bożonarodzeniowy klimat. Im bliżej świąt, tym jest ich więcej we wszystkich środkach masowego przekazu. W kościołach kolędowanie zaczyna się na pasterce z 24 na 25 grudnia i trwa zazwyczaj do następnej niedzieli po święcie Trzech Króli, a nawet do 2 lutego. Kolędowanie nie jest zwyczajem wywodzącym się z Polski. Różne jego formy występują w całej Europie. Jednak głównie u nas, w Polsce, te wyjątkowe pieśni śpiewa się w domach, przy wigilijnym stole i ta tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Śpiewanie kolęd wraz z innymi świątecznymi symbolami, jak m.in. choinka, świąteczne ozdoby, rodzinne spotkanie przy zastawionym stole, tworzą tę niesamowitą świąteczną atmosferę, niosącą spokój i radość.

Do śpiewania kolęd chętnie wracamy też po świętach. Taką możliwość mieli dzisiaj – 10.12.2023 słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zebrani w Sali im. Janusza Koniusza WiMBP spotkali się z chórem “Moderato”, który pod dyr. Jakuba Gościniaka przygotował piękny koncert.

Słuchaczy i gości spoza uniwersytetu powitała p. prezes Zofia Banaszak informując jednocześnie o nowo wydanej monografii ZUTW z okazji 30-lecia uczelni. Następnie głos zabrali Jolanta Lorenc – kierownik chóru i dyrygent Jakub Gościniak, który z młodzieńczą werwą zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewania kolęd. Tytuł koncertu brzmiał pięknie “A pokój na ziemi”, dyrygent specjalnie zaakcentował te słowa, jako że te pieśni i piosenki niosły się zawsze przez pokolenia.

Chór “Moderato” przy akompaniamencie swojego dyrygenta, nadawał ton koncertowi, ale śpiewali wszyscy obecni na sali. Słowa kolęd były wyświetlane, co ułatwiało publiczności włączenie się do śpiewu. Sala im. J. Koniusza drżała, gdy niosły się słowa i melodie takich kolęd jak: “Wśród nocnej ciszy”, “Cicha noc”, “Gdy się Chrystus rodzi”, “Pójdźmy wszyscy do stajenki”, “Lulajże, Jezuniu”,” Jezus malusieńki”, “Oj, maluśki”, “Jest taki dzień”… i inne.

Marzeniem Jakuba Gościniaka, jak sam powiedział, jest koncert chóru i gości przy wspólnym wigilijnym stole z wolnym miejscem przeznaczonym dla Bernarda Grupy. To On przez wiele lat prowadził chór “Moderato”, niestety,  przedwcześnie odszedł od nas. Kolejną kolędę właśnie Jemu chór zadedykował.

Miłym akcentem na koncercie był występ dzieci z Przedszkola nr 38. Zaśpiewali – Michalinka Perwińska i Janek Maciejowski, czym wzruszyli wszystkich zebranych. Publiczność z aplauzem przyjęła występ prof. dr hab. Bogumiły Tarasiewicz, która pięknie zaśpiewała mniej znane ludowe pastorałki, a jedną  nich po łemkowsku. Sopranistka Bogumiła Tarasiewicz to absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, śpiewaczka i muzykolog oraz profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jak zawsze, publiczność ciepło przyjęła solistę Zbigniewa Banaszaka, nagradzając wykonaną przez niego kolędę gromkimi brawami. Wystąpiła też Anna Gościniak, która w swej piosence wyraziła prośbę   “Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa. Przekażcie sobie znak pokoju, przekażcie sobie znak…”  W tym momencie na pewno wielu słuchaczy pomyślało o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, bo dzisiaj ten “znak pokoju” jest szczególnie potrzebny.

Dla uspokojenia emocji Jolanta Lorenc przeczytała wiersz “Takie kolędowanie”.

Jakub Gościniak, na zakończenie koncertu powiedział, że “muzyka jest narzędziem, które poruszy każdego człowieka”. Wszyscy obecni w sali na koncercie chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania, a ich twarze wyrażały zadowolenie i radość.

Serdecznie dziękujemy chórowi “Moderato” za piękny koncert i miłe  popołudnie. Niechaj się wszystkim spełnią życzenia, a nowy rok będzie dobrym, szczęśliwym czasem dla wszystkich.

Koncert rejestrowali, członkowie Grupy Fotograficzno-Filmowej “KWADRAT”.

 

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński

Film: E.Subocz