Otwarcie wystawy Klubu Fotograficznego FotoX – „Na Szlaku Orlich Gniazd”

0 Comments

Na „Szlaku Orlich Gniazd” to tytuł poplenerowej wystawy fotograficznej, którą zaprezentowało 7 członków Klubu FotoX w dniu 03.02.2023 r. w Sali Klubowej ZUTW w Zielonej Górze.
Na wystawie eksponowanych było 48 fotografii wykonanych przez członków Klubu podczas pleneru na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzdłuż turystycznego Szlaku Orlich Gniazd.
Na fotografiach pokazanych jest 14 najciekawszych miejsc Jury, na których znajdują się ruiny oraz odnowione potężne zamki i warownie z piastowskich czasów średniowiecza – budzące podziw swoją potęgą, położeniem na wysokich wzgórzach oraz piękną okolicą.
Ponieważ początkiem Szlaku Orlich Gniazd jest Częstochowa więc plener rozpoczął się w Częstochowie na Jasnej Górze w Sanktuarium NMP. Podczas plenerów, z których pochodzą wystawione fotografie odwiedzono ruiny n.w. zamków i warowni: Ogrodzieniec, Mirów, Bąkowiec, w Bydlinie, w Pilczy, w Ojcowie, w Olsztynie i w Rabsztynie oraz odnowiony zamek w Bobolicach, w Pieskowej Skale z Maczugą Herkulesa i w Korzkwi.
Jura Krakowsko -Częstochowska słynie również z wielu gór, w których znajdują się jaskinie. Jedną z tych jaskiń – Jaskinię Głęboką w Górze Zbór również mieliśmy okazję poznać i pokazać na zdjęciu.
Wystawę otworzyła Pani Prezes ZUTW – Zofia Banaszak.
Relację z plenerów przygotowała i przedstawiła kurator wystawy – Krystyna Jaworska, która była uczestnikiem pleneru.
Zdjęcia na wystawie zaprezentowały: Adamiak Halina, Klim Jolanta, Bieniewska-Dobrzyńska Zofia, Jaworska Krystyna, Piecharków Bronisława, Robakowska Halina oraz Stępka Zofia.
Filmową relację z wystawy opracował Kazimierz Błaszyński – członek Klubu FotoX, a fotografie wykonała Zofia Stępka – członek Klubu FotoX.

opr. Krystyna Jaworska

Zdj. Z.Stępka
Zdjęcia z wystawy

Relacja filmowa: K. Błaszyński