PROMOCJA MONOGRAFII – 14.02.2023

0 Comments

TRZY DEKADY DZIAŁALNOŚCI, TRZY DEKADY ROZWOJU”.

ZIELONOGÓRSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU (1992-2022)

Można wykreować sobie jeden wspaniały dzień, miesiąc, nawet cały wspaniały rok. Ale można też stworzyć sobie wspaniałe życie, pełne radości i to na każdym etapie ludzkiej egzystencji.

Tezę tę udowodnili słuchacze ZUTW, którzy wspólnie wykreowali sobie w tym Stowarzyszeniu 30 lat pełnych obfitości. Zwieńczeniem tego Jubileuszu jest pierwsza monografia, opisująca jego historię i działalność, której promocja odbyła się w walentynkowe popołudnie 2023 roku w Sali im. Janusza Koniusza WiMBP.

Uroczystość zaszczycili zaproszeni goście: Emilia Konrad, naczelnik Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki Urzędu reprezentująca Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego, dyr. WiMBP im. Cypriana Norwida dr Andrzej Buck, dyr. ZOK Agata Miedzińska, kier. Centrum Przyrodniczego dr Krystyna Walińska, dyr. WOSiR Bogusław Sułkowski, Alicja Błażyńska członek Redakcji „INSPIRACJI”.

Po powitaniu wszystkich obecnych na sali prezes ZUTW, Zofia Banaszak, do poprowadzenia uroczystości zaprosiła Grażynę Miłkowską i Ewę Mielczarek – redaktorki publikacji.

W swej wypowiedzi Grażyna Miłkowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do opracowania 30-letniej działalności Stowarzyszenia. Wśród nich znalazły się osoby, które cierpliwie wyszukiwały potrzebne materiały, autorzy tekstów – tych wspomnieniowych o ludziach, których dziś nie ma wśród nas, ale złotymi literami wpisali się w historię ZUTW, a także ci, którzy rzetelnie opisali działalność zespołów i klubów, z ich uczestnikami dzielili swoje własne pasje. Wreszcie podziękowania popłynęły w kierunku tych, którzy swoimi fotografiami przepięknie ubarwili wiele stron monografii, a przy okazji „zatrzymali czas”, po który można sięgać w każdej dowolnej chwili.

W przypadku działalności ZUTW sprawdza się porzekadło: „Sukces ma wielu ojców”, bo słuchacze, głównie zespołowo – pod okiem swych trenerów i instruktorów – stawali na podium, przywozili puchary i dyplomy z wyjazdów na Juwenalia w latach 2008 – 2017.

Swój dorobek w pigułce zaprezentowały zespoły artystyczne i kluby działające przy ZUTW, oklaskiwane były występy solowe oraz układ taneczno- gimnastyczny.

Program uatrakcyjniły następujące grupy taneczne : „Senior Perfect (Aneta Ostrówka), „Barwy Tańca (Krzysztof Kociński), „Akolada” i „Radość Tańczenia (Aleksandra Matusiak-Kujawska), Teatr Tańca „Con Passione” (Paweł Matyasik), którego występ „Siostry” zawsze przyjmowany jest z wielkim aplauzem. I nic dziwnego, absolutnie wszyscy tańczący do perfekcji opanowali rytm, grację, uśmiech, czym zapewnili widzom radość patrzenia.

Na szczególną uwagę zasłużyła sobie słuchaczka ZUTW, Krystyna Łaszcz, jako że jej wykonanie ognistego i namiętnego tańca, Flamenco, sprawiło, że ciarki przechodziły po plecach. W każdej chwili stukot jej obcasów, wymachiwanie chustą, mogły spowodować pojawienie się głównego bohatera hiszpańskiej corridy. Na koniec występu wszyscy odczuli podziw i …ulgę!

Kolejną solistką, która zawładnęła sceną i sercami słuchaczy była Aleksandra Matusiak-Kujawska, znana całej Polsce wokalistka, a także pedagog tańca i śpiewu. W pełni uprawniona do sięgania po repertuar z najwyższych półek przypomniała piosenki Edith Piaf i Ewy Demarczyk. Nie pozwoliła też zasiedzieć się publiczności, która chętnie wymieniła radość patrzenia na radość tańczenia.

Powszechnie wiadomo, że dobrzy ludzie są tam, gdzie słychać śpiew… A w Sali Janusza Koniusza rozbrzmiewał on wielokrotnie. O Zielonej Górze pięknie zaśpiewał chór „Moderato” (Jakub Gościniak), natomiast „Śpiewnik Uniwersytecki” (Mirosława Branicka-Polarczyk. Wanda Rejman), sięgnął z powodzeniem po repertuar Piotra Rubika.

Występy artystyczne przeplatane były filmami o klubach, których wspólnym mianownikiem jest zamiłowanie do fotografowania i filmowania. „FOTOOKO”, „FotoX” i „Kwadrat” skupiają ludzi, którzy chcą opisywać świat fotografią, najlepiej jak potrafią. Teksty o pracach klubów przygotowali doświadczeni studenci, Ewa Kwaśniewicz, Krystyna Jaworska i Bogumiła Hyla-Dąbek, którzy dokonali też wyboru zdjęć. Kazimierz Błaszyński wspólnie z Krystyną Filmanowicz opracował materiał filmowy. Słuchacze grupy „Kwadrat” rejestrowali również przebieg aktualnej uroczystości.

Występy sceniczne uświetniła grupa taneczno-gimnastyczna „Eksplozja”, która z udziałem prowadzącej zajęcia, Grażyną Wyczałkowską, przedstawiła energetyczny pokaz z piłkami, pałeczkami, gumami. Był ogień, rytm i radość!

Uśmiech jest dobry na wszystko, powtarza już 28 lat zespół kabaretowy „Monte Verde”. I rzeczywiście skecz w wykonaniu Haliny Sławińskiej i Włodzimierza Edelmana rozbawił publiczność, która potrzebuje porcji humoru jak powietrza.

Na koniec, na ręce prezes ZUTW, Zofii Banaszak przybyli goście złożyli podziękowania za wyjątkową uroczystość, za wspólnie spędzony czas. Przykład, jaki słuchacze ZUTW dają innym seniorom, jest godny naśladowania. Zawsze warto być aktywnym, po raz kolejny przeżywać życie, rozwijać pasje i cieszyć się również małymi sprawami. ”Zielona Góra może być z Was dumna!” – to słowa zaproszonych gości.

Na zakończenia Zofia Banaszak podziękowała w ciepłych słowach redaktorkom monografii: Grażynie Miłkowskiej, Ewie Mielczarek oraz zespołowi wspierającemu prace, dzięki którym monografia ujrzała światło dzienne oraz wszystkim, którzy obsługiwali imprezę – słuchaczom ZUTW i pracownikom WiMBP.

Opracowała: Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Jaworska

Zdjęcia: B.Hyla-Dabek
Zdjęcia; K.Filmanowicz
Zdjęcia: B.Polarczyk
Zdjęcia: D.Kłos

Film: K. Błaszyński