“Ciekawi świata” na zakończeniu karnawału w Cottbus

0 Comments

W dniu 19 lutego 2023 r. grupa członków ZUTW i Zielonogórskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wyjechali na wycieczkę do Cottbus. Głównym celem było uczestnictwo w Zakończeniu karnawału 2023.

Cała grupa udała się najpierw na zwiedzanie najstarszej części grodu Cottbus, m.inn. dzielnicę garbarzy – XVIII wieczne małe domki schodzące prawie do lustra wody. Tę część miasta nazywa się Wenecja Cottbuską. Dalej, poszliśmy przez grodzisko, gdzie obecnie wybudowana jest elektrownia, i dotarliśmy do Muzeum Kultury.

Po zwiedzaniu, ok. godziny 13.00, ustawiliśmy się na trasie korowodu karnawałowego. W korowodzie prezentowały się kluby taneczne, karate, śpiewacze z miasta Cottbus, jak i z powiatu, w sumie ok. 60 scen. Przejeżdżające grupy częstowały widzów słodyczami, winem i likierem. Mieszkańcy miasta Cottbus, jak i grupy wycieczkowe również, podobnie jak uczestnicy korowodu, byli poprzebierani np. za Alicję w Krainie Czarów, króliki, wielbłądy, arabów, wiedzmy itp.

Dzieci zebrały całe torby słodyczy. Korowód trwał do godz. 15.00. Na ulicach pojawiły się natychmiast maszyny, które szybko uprzątnęły bałagan pozostawiony przez korowód i turystów.

Nasza grupa spotkała się pod basztą i powędrowała w kierunku autokaru przez opustoszały Rynek i ulicę Olimpijczyków. Pełni dobrego humoru wróciliśmy do Zielonej Góry.

Henryka Frankiewicz.

Zdjęcia: K.Jaworska

Film: K.Jaworska