O szczęściu

0 Comments

Zajęcia w Klubie Filozofii „Cogito” ZUTW w roku akademickim 2022/2023 organizują nasi koledzy
Jerzy Lewandowski oraz Marek Kurzawa ,który równolegle z uczestnictwem na zajęciach Klubu był studentem i skończył studia filozoficzne w Instytucie Filozofii UZ.
Zajęcia w naszym Klubie, od roku akademickiego 2022/23, zgodził się prowadzić Doktor Paweł Walczak z Instytutu Filozofii UZ. Słuchaliśmy z ciekawością pobudzające do dyskusji wykłady z etyki, od Arystotelesa aż po czasy współczesne.
W poniedziałek 06.03.2023 wyjątkowo- w zastępstwie, zajęcia z nami poprowadził pan Adrian Habura, asystent i doktorant w Instytucie Filozofii UZ. Wysłuchaliśmy wykładu „O szczęściu” na podstawie książki Władysława Tatarkiewicza o tym samym tytule.
Pan Adrian Habura otworzył na UZ przewód doktorski na temat naukowych zainteresowań Władysława Tatarkiewicza. Wykład był niezwykle ciekawy, poprowadzony z werwą i dogłębną znajomością tematu.
„Szczęście” to jakby bardzo pospolity wyraz, a jakże mocno wpływa na życie człowieka na różnych jego etapach. Każdy inaczej je postrzega, inaczej ocenia, innymi drogami dąży, ale myślę, że dla każdego szczęście podświadomie jest bardzo ważnym elementem życiowych decyzji.
Pan Habura bardzo wnikliwie przedstawił nam analizę pojęć składających się na definicję szczęścia, budząc w słuchaczach ochotę do dyskusji. Omawiając składniki szczęścia takie jak wiek, charakter, oczekiwania, zaznaczył ,że jednym ze
składników jest radość. I to przypomniało mi, iż w miesięczniku „Charaktery” przeczytałam niedawno, że ludzka myśl żywi się radością , jeśli nie masz w sobie radości wszystko co posiadasz jest bez znaczenia …. To były bardzo ciekawe zajęcia prowadzone tak ,że czuliśmy się szczęśliwi, że mamy możliwość rozmowy o jednym z najważniejszych aspektów ludzkiego życia.
Bardzo dziękujemy Panu Adrianowi Haburze i … życzymy mu szczęścia!
Spisała Halina Maszne