POWITANIE WIOSNY Z PRZEDSZKOLAKAMI

0 Comments

Tradycyjnie 21 marca każdego roku wszyscy na różne sposoby witają wiosnę, żegnając często bardzo kapryśną zimę. Najradośniej witają ją dzieci i seniorzy, którzy często kultywują związane z jej nadejściem obrzędy, a przekazywanie wiadomości o nich dzieciom sprawia jednym i drugim wiele radości. Wszyscy razem cieszą się, bo wiosna, to pora roku, gdy przyroda budzi się z zimowego snu do życia i sprawia, że wszystko wokół nas staje się kolorowe, ładniejsze. Zakwitające drzewa, krzewy, kwiaty, powracające ptaki, więcej słońca potrafią wprawić nas w taki nastrój, że bardziej cieszymy się życiem, rozpiera nas energia, towarzyszy dobry humor.

Powitanie tego dnia razem z przedszkolakami w “Śpiewającym Przedszkolu” nr 34, prowadzonym przez panią Renatę Rogacewicz razem z kadrą pedagogiczną i innymi pracownikami, było dla słuchaczy ZUTW bardzo miłym wydarzeniem. Powitały seniorów dzieci, jak w tym dniu przystało, ubrane bardzo kolorowo. Na głowach dziewczynek dominowały wianki, kwiaty, po sali “fruwały” m.in. motylki, pszczółki… Symbole wiosny można było dostrzec na ubraniach u wielu milusińskich. Nie inaczej wyglądała witająca wszystkich p. dyrektor przedszkola Renata Rogacewicz i p. prezes ZUTW Zofia Banaszak odbierająca podziękowania za długoletnią już współpracę seniorów z przedszkolem. Kolorowe, zwiewne panie i obowiązkowo dzisiaj w dwóch różnych, kolorowych skarpetkach bardzo trafnie wpisały się w powitanie wiosny. Takie kolorowe, różne skarpetki mieli dzisiaj wszyscy w Miejskim Przedszkolu nr 34, żeby uczcić przypadający na Dzień Wiosny Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Jego symbolem są skarpetki nie do pary.

Okolicznościowe programy artystyczne prezentowały dzieci z poszczególnych grup. Śpiewały, tańczyły i jak zawsze budziły w gościach podziw, tym razem wiosennym, bogatym repertuarem. Po takich występach nie ma wątpliwości, że wiosna ponownie jest już z nami. Dorośli, którzy odwiedzili przedszkole, nie pozostali gorsi i przedstawili dzieciom inscenizacje różnych bajek. Przedszkolaki reagowały na nie bardzo żywiołowo, co stworzyło wesołą i przyjazną atmosferę.

Łączenie pokoleń, współpraca seniorów z dziećmi w wieku ich wnucząt i prawnucząt jest dla obu stron bardzo cenna. Dzieci w tym wieku charakteryzuje naturalna aktywność, ciekawość i skłonność do naśladownictwa, łatwość przyswajania wiedzy z otoczenia, a także wrażliwość emocjonalna. Dzieci uczą się od starszych wielu cennych rzeczy. Uczą się też, co b. cenne, tolerancji, szacunku, otwartości oraz empatii dla starszego pokolenia. Seniorzy przebywając z dziećmi aktywizują się, pokonują nawet swoją mniejszą mobilność, czują się bardziej potrzebni, radośni, co ma dobry wpływ na ich zdrowie.

Słuchacze ZUTW dziękują dzieciom i kadrze pedagogicznej z Przedszkola nr 34 za bardzo miłe i wesołe, wspólnie spędzone przedpołudnie i powitanie wiosny.

Zdjęcia: B. Hyla-Dąbek