POD NIEBEM PARYŻA – SOUS LE CIEL DE PARIS

0 Comments

Paryż to miasto zakochanych, sztuki, świateł, dobrych smaków, mody… to miasto marzeń, podbijające serca podróżników z całego świata. W podróż po Paryżu zabrali słuchaczy ZUTW dzisiaj – 17.04.2023 r. studenci dwóch grup uczących się języka francuskiego. Spotkanie w Sali Słonecznej przygotowały, pod kierunkiem nauczycielki Heleny Krzyżanowskiej, dwie grupy średniozaawansowana i podstawowa. Organizatorzy prowadzili spotkanie po francusku. Słuchaczka Izabela Koperska powitała wszystkich i poprowadziła po kolejnych punktach programu. Goście byli pod wrażeniem ich językowych umiejętności.

Na wchodzących do sali gościach, wrażenie zrobił stół, na którym znajdował się bogaty poczęstunek ze smakołykami nawiązującymi do kuchni francuskiej. Wszyscy otrzymali teksty piosenek, które były wykonywane podczas imprezy przy akompaniamencie Janusza Mroza na akordeonie i Teresy Krol na gitarze.

Mówimy wino, myślimy Francja. Nic dziwnego, że to spotkanie rozpoczęło się toastem, który wzniosła p. prezes Zofia Banaszak lampką francuskiego narodowego trunku.

Ciekawostki o Paryżu przedstawił Janusz Mróz. Na ekranie wszyscy oglądali ważniejsze miejsca i zabytki Paryża, w tym te związane ze znanymi Polakami, którzy tam mieszkali i tworzyli. Nie wszyscy wiedzieli, że pierwotna nazwa Paryża, za czasów rzymskich, brzmiała Lutetia, że najkrótsza ulica w obecnym Paryżu ma zaledwie 5,75 m długości, a zwiedzający Wieżą Eiffla muszą pokonać 1665 schodów. Tych ciekawostek było oczywiście dużo więcej. Marię Skłodowską-Curie i jej dorobek naukowy wszyscy znają, ale niektóre wiadomości na tej sali usłyszeli po raz pierwszy. Słuchaczka z grupy języka francuskiego Anna Pułkownik przedstawiła nie tylko jej naukowe dokonania, ale też ciekawostki z osobistego życia Noblistki, były one bardzo ciekawe. Podobnie panie Katarzyna Kucharczyk i Izabela Koperska opowiedziały o Fryderyku Chopinie i Cyprianie Norwidzie.

Śpiewanie francuskich piosenek, przy akompaniamencie gitary, akordeonu, a nawet pianina, wspaniale uświetniło to spotkanie. Muzyka francuska jest Polakom bliska i wywołuje wiele emocji. Organizatorzy zrobili to doskonale. Było też miejsce i czas na francuskie dowcipy i tak zwane “z życia wzięte” wesołe opowiastki. Przy pięknych melodiach, pysznościach na stole, popołudniowe spotkanie z grupami języka francuskiego pozostanie na długo w pamięci.

Pani prezes Zofia Banaszak dziękując wszystkim za przygotowanie tak ciekawego programu, szczególnie wyróżniła długoletnią nauczycielkę języka francuskiego p. Helenę Krzyżanowską, która z pasją prowadzi swoich słuchaczy przez językowe meandry.

Podziwiamy, doceniamy, dziękujemy!

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Wideo: Bolesław Polarczyk