SPOTKANIE Z FOLKLOREM LUBUSKIM

0 Comments

16 maja 2023 roku słuchacze ZUTW i zaproszeni goście spotkali się w Sali im. Janusza Koniusza WiMBP, żeby obejrzeć program przygotowany przez “Śpiewnik Uniwersytecki”. Tę grupę wokalną prowadzi z powodzeniem od roku 2006 muzycznie utalentowana Mirosława Branicka-Polarczyk. Zebranych powitała p. prezes Zofia Banaszak, przekazując scenę we władanie “Śpiewnikowi Uniwersyteckiemu”. Zaroiła się ona barwnie ubranymi członkiniami zespołu śpiewaczego, a prowadząca zapoznała przybyłych z historią lubuskiego folkloru.

Folklor to symboliczno-artystyczna dziedzina polskiej kultury ludowej. Przybiera niejednolite formy w zależności od grupy społecznej regionu etnograficznego. Do folkloru danego regionu zalicza się taką twórczość ludową, jak tańce, muzykę, instrumenty, pieśni, stroje, gwarę, rękodzieło, obrzędy a nawet budownictwo. Fakt przyłączenia do Polski Ziemi Lubuskiej w 1945 roku wywarł
decydujący wpływ na kształtowanie się kultury ludowej tego regionu, o czym bardzo ciekawie opowiedziała Mirka. Zachowanie regionalnej kultury ludowej kształtuje poczucie tożsamości . Lubuszanie z podziwem patrzą na Region Kozła (pogranicze woj. lubuskiego i wielkopolskiego), który przywiązuje dużą wagę do kultywowania rodzimych tradycji. Nic dziwnego, że organizatorka spotkania z lubuskim folklorem zaprosiła artystę koźlarza – Jerzego Skrzypczaka ze Zbąszynka. Gość pokazał i opisał niepowtarzalny, ludowy instrument KOZIOŁ, będący odmianą dud i symbolem Regionu Kozła. Mogliśmy też wysłuchać brzmienia trzech egzemplarzy, majacych zastosowanie w różnych wydarzeniach, zwiazanych z miejscowymi obrzędami.

Ładny i wzruszający był występ taneczny dwóch par dziecięcych z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, który od 70. lat jest popularyzatorem polskiej kultury regionalnej i narodowej nie tylko w Zielonej Górze. Dzieci, stawiające pierwsze kroki w zespole są gwarantem, że ludowa kultura nie zaniknie. Młodzi tancerze zostali nagrodzeni prezentami od seniorów.

Program, jaki zaprezentowały panie ze Śpiewnika Uniwersyteckiego” podobał się wszystkim i widzowie świetnie się przy ludowych piosenkach, przyśpiewkach bawili. Warto podkreślić, że prezentowane utwory wokalne śpiewano gwarą ; popisywały się także, bardzo udanie. solistki zespołu. Oto niektóre tytuły wykonanych przez zespół utworów: “A ty ptaszku skowronaszku”, “Chłopoki, chłopoki”, “A ty kochaneczku”, “A skund wyście kawaliry przyszli”, “Chodziłeś do mnie”… znaną piosenkę “Świniorz” śpiewała już cała sala i było bardzo, bardzo wesoło.

Prezes Zofia Banaszak i panie z Zarządu ZUTW kwiatami dziękowały wykonawcom. Wszyscy obecni na koncercie też bardzo im dziękują za dużą i świetną dawkę ludowej kultury. .

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Wideo: Bolesław Polarczyk