„SERDUSZKO PUKA” – KONCERT CHÓRU „MODERATO”

0 Comments

Muzyka ma magiczną moc, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki sala im. J.Koniusza w WiMBP im. C.K.Norwida 23 maja 2023 r. wypełniła się po same brzegi.

Gromkimi brawami powitano na scenie chór „Moderato”, który już od ponad 20 lat działa przy ZUTW i z wielkim powodzeniem bawi publiczność swoimi piosenkami. Ich aranżację muzyczną przygotowuje Jakub Gościniak, dyrygent chóru, muzyk, wokalista i wielki przyjaciel śpiewających słuchaczy.

Obecnych na sali powitała serdecznie Jolanta Lorens, wieloletnia członkini chóru, która oznajmiła, że ten koncert został zorganizowany z okazji zbliżającego się Dnia Matki, dlatego w treści piosenek będzie dużo o tej, „która pierwsza pokazała nam księżyc”, o bezwarunkowej miłości i o miesiącu kwitnących kasztanów.

Muzyka nie zna różnic wiekowych, po prostu niesie radość wszystkim tym, którzy lubią jej słuchać i wzbogacać śpiewem. Na potwierdzenie tych słów w koncercie wzięły udział dzieci z grupy „Rybki” z Przedszkola nr 38, które przybyły wraz ze swą nauczycielką p.Anną Gratunik-Szymczak. Do występu przygotował je Jakub Gościniak, który uwielbia również współpracę z najmłodszymi chórzystami.

Popłynęły melodie, całe serce wkładali w swój śpiew „duzi ” i „mali” chórzyści, chociaż różnili się wzrostem i wiekiem, to ich marzenia ciągle są bardzo podobne. Każdy z nich tęskni za słońcem, śpiewem ptaków, światem z bajek, mamą, która jest lekarstwem na wszystko, rozmową z tatą, swobodą latawca na wietrze, a kiedy jest szaro i brzydko razem pomalują ten świat „na żółto i na niebiesko”. Nawet „wpadki” zdarzają się podobne, bo „kto nie słuchał mamy i taty, ten chodzi szczerbaty” – wyśpiewały przedszkolaki.

Najważniejsze – wszyscy pokochali wspólny śpiew, bo jak powiedział ten wyjątkowy dyrygent: „Muzyka jest po to, żeby przekazywać emocje i poruszać serca.”

Większość utworów, które zostały zaśpiewane bądź recytowane, poświęcone były mamie. Dziękujemy solistom: Joli Lorens, Danucie Kłos, Annie Gościniak za piękne wykonanie piosenek. Marii Grzelczyk Nowak i Stanisławowi Dziadurze za recytację wierszy, w których pokazali odmienne odsłony macierzyństwa – spełnionego, pełnego miłości i dumy, ale i takiego, które przypadło na czas Apokalipsy Spełnionej, wypełniony łzami i rozpaczą. Dziękujemy też całemu zespołowi, który śpiewał z duszą, pełnym głosem i całym sercem!

Nie zabrakło też nutki dydaktycznej z udziałem muzyków: Marka Siwki (perkusja) i Pawła Słoniowskiego (gitara basowa). Jakub Gościniak wtajemniczył wszystkich obecnych w działanie jednego z elementów muzyki – rytmu, następnie „ rozebrał” chór na głosy, co oczywiście bardzo zaciekawiło publiczność. Na koniec były bisy, kwiaty, cukierki dla gości z przedszkola…A pozostali nucili za piękną Anną Gościniak w wiosennej sukience:

I tylko mnie taką ścieżką poprowadź,

Gdzie śmieją się śmiechy w ciemności,

I gdzie muzyka gra, muzyka gra…”

(tekst A.Osiecka)

Oprac. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Andrzej Polański
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Bolesław Polarczyk
Zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz