DROGI I BEZDROŻA BIAŁORUSKIEJ DEMOKRACJI

0 Comments

Dnia 12 czerwca 2023 roku przeżyłam szok. Szok czy może zaskoczenie albo prawdziwiej nazwać: przerażenie. Na zajęciach z filozofii, które odbyły się w sali Uniwersytetu Zielonogórskiego, miał prelekcję Vadzim Antisipau. Prelekcja miała tytuł „Drogi i bezdroża białoruskiej demokracji”.
Vadzim Antisipau nie ma jeszcze trzydziestu lat. Brał udział w protestach po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Został aresztowany na kilka tygodni a po uwolnieniu dalej angażował się w działania opozycyjne. Dowiedział się, że grozi mu kolejne aresztowanie i kara dziesięciu lat więzienia. Uciekł do Polski. Do Zielonej Góry miał skierowanie na kurs języka polskiego. W Białorusi w Mińsku ukończył wydział filozofii. Na Uniwersytecie Zielonogórskim na wydziale filozofii dodatkowo realizuje studia magisterskie. Właśnie je kończy. Zamierza podjąć studia doktoranckie. Do Białorusi nie może na razie wrócić.
To są takie skrótowe informacje, jakby o zwykłym studencie. Jakby w jakiejś zwykłej ankiecie podawano skrót życiorysu…
Główna część spotkania to godzinna relacja Vadzima Antisipau z sytuacji w Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich przez Aleksandra Lukaszenko. Wtedy rozpoczęły się demonstracje tłumione przez aresztowania. Brutalność policji i wojska w zastraszaniu obywateli. Tortury, represje, pastwienie i sadyzm. A przy tym tysiące ludzi manifestujących poparcie dla praworządności. Dzień po dniu, rok po roku trwa na Białorusi życie w koszmarze. Widzieliśmy to na wielu zdjęciach prezentowanych przez Vadzima Antisipau…
Jak to stało się, że trzydziestoletnia demokracja w państwie może tak prosto zostać zniszczona? Tak szybko… Tak łatwo… Uważano, że jest podstawą istnienia państwa. Wydawało się, że nic jej nie grozi….
Nie interesuję się polityką. Uważam, że nie mam wpływu na machlojki, kombinacje i gierki. A polityka przyszła do mnie i przeraziła mnie. I domaga się reakcji…

Opr. Marzena Tomczak

Zdjęcia: Bogdan Springer

Z dumą przedstawiamy kilka zdjęć wykonanych przez Bogdana Springera z ostatniego spotkania Klubu Cogito w tym roku akademickim. Zajęcia odbyły się na terenie kampusu Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) i skupiły się na temacie “Drogi i bezdroża białoruskiej demokracji”. Wykład poprowadził student UZ, Vadim Antisipan, który był bezpośrednim świadkiem omawianych wydarzeń. Vadim nie tylko dostarczył cenne informacje, ale także odpowiadał na liczne pytania naszych uczestników.

Po zakończeniu spotkania, chcieliśmy serdecznie podziękować opiekunowi naukowemu klubu, dr Pawłowi Walczakowi za roczną współpracę. Była to dla nas ważna i owocna podróż po świecie wiedzy i debat intelektualnych. Dzięki temu Klub Cogito stał się miejscem inspirujących spotkań, wymiany myśli i rozwijania umiejętności argumentacji.

Wszystkim uczestnikom, prelegentowi Vadimowi Antisipanowi oraz naszemu opiekunowi naukowemu składamy serdeczne podziękowania za udział w tych niezwykłych zajęciach. Mamy nadzieję, że kolejny rok akademicki przyniesie nam równie ciekawe spotkania i jeszcze więcej inspirujących dyskusji.

Opr. Marek Kurzawa