ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023

0 Comments

16 czerwca 2023 r. na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie im. Zbigniewa Majewskiego po raz 31. zabrzmiał przysłowiowy dzwonek, obwieszczający zakończenie roku akademickiego. Przed słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wakacje i odpoczynek od uczelnianych obowiązków. Obowiązków, które dla seniorów często są wielką przyjemnością, bo wybierają sobie zajęcia związane z zainteresowaniami, pasjami urozmaicającymi ich emeryckie życie. W ZUTW zakończenia roku akademickiego są organizowane tak samo uroczyście jak ich inauguracje. Nie inaczej było w tym roku. “Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku ze śpiewem i tańcem z lubuską kulturą” – pod takim hasłem bawili się słuchacze ZUTW na imprezie pod patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

W specjalnym, dużym namiocie zebrali się seniorzy, słuchacze uniwersytetu. Wielu z nich swoim ubiorem, nakryciem głowy zaakcentowało przynależność do Ziemi Lubuskiej udowadniając, że nie jest im obcy lubuski, ludowy strój, który zachował się do połowy ubiegłego wieku tylko na obszarach peryferyjnych, między Babimostem a Międzyrzeczem.

Pani prezes ZUTW Zofia Banaszak powitała przybyłych do Drzonkowa słuchaczy oraz gości, Lubuszanki i Lubuszan, wśród których byli Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki, Prezydent Miasta Zielonej Góry Janusz Kubicki i dyrektor WOSiR Bogusław Sułkowski. Swoją obecnością uroczyste zakończenie roku zaszczycili też partnerzy i przyjaciele wielu uniwersyteckich działań oraz wykładowcy i specjaliści prowadzący ze słuchaczami zespoły artystyczne, których w uniwersytecie dla zielonogórskich seniorów nie brakuje. Goście dali wyraz uznania dla działalności ZUTW. Były gratulacje, życzenia, upominki składane na ręce p. prezes Zofii Banaszak. Zawsze życzliwy i pomocny seniorom i uniwersytetowi prezydent Janusz Kubicki przekazał czek na 20000 złotych, co było miłą niespodzianką.

Bogaty program artystyczny uświetnił swoim koncertem lubuski Kwartet “Lepiej późno niż wcale” – finaliści programu The Voice Senior. Kwartet udowodnił, że na prawdziwą karierę nigdy nie jest za późno. To zespół, w którym występują Bożena Wesołowska z Czerwieńska  Aleksandra Matusiak-Kujawska ze Świebodzina, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki z Sulechowa. Wszyscy znają się od czasów studiów. Są absolwentami Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Są muzykami, pedagogami, artystami estradowymi, co jest ich życiem, pasją i radością. Ach, co to był za koncert! Słuchanie w ich interpretacji znanych przebojów to była wielka przyjemność. Śpiewali m.in. “Zacznij od Bacha”, “Zakochani są wśród nas”, “Chanson d’Amour”, “Ach, śpij kochanie”, “Wielka woda”… Wykonali też piosenkę po ukraińsku, którą śpiewali wcześniej na koncercie charytatywnym dla kraju ogarniętego straszną wojną. To był wzruszający moment koncertu.

Zespoły wokalne i taneczne naszego uniwersytetu zawsze budzą podziw, a seniorzy swoimi występami udowadniają, że wiek to liczba, a wigoru, sprawności i radości z życia mogą im pozazdrościć dużo młodsi. W piątek, 16 czerwca wystąpili: Grupa “Barwy Tańca”– prowadzona przez Krzysztofa Kocińskiego – pedagoga tańca, tancerza i choreografa, Zespół Wokalno-Estradowy „AKOLADA”, prowadzony przez Aleksandrę Matusiak-Kujawską – pedagoga tańca i śpiewu, Teatr Tańca „CON PASSION”, grupa prowadzona przez Pawła Matyasika – pedagoga, tancerza, choreografa, Grupa taneczna „RADOŚĆ TAŃCZENIA” prowadzona przez Aleksandrę Matusiak-Kujawską, Grupa Taneczna „PERFECT”, prowadzona przez Anetę Ostrówkę – międzynarodowego prezentera i instruktora fitness.

Kolejną atrakcją na zakończeniu roku akademickiego była prezentacja i parada uczestników, którzy przygotowali się do hasła „Nakrycia głowy mężczyzn i kobiet w stroju lubuskim”. Niektórzy mogli się pochwalić nie tylko nakryciami głowy, ale też lubuskim strojem ludowym. Kolorowe wianki, kapelusiki, czepki, wstążki, kwiaty, kolorowe spódnice, bluzki… To był kolorowy zawrót głowy. Wszyscy otrzymali z rąk pani prezes upominki za zaangażowanie i kreatywność.

W imprezie, kończącej 31. rok akademicki na ZUTW, wzięli udział słuchacze Sulechowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z p. prezes Krystyną Orwat. Wzajemne gratulacje, życzenia, wymiana upominków to był miły akcent zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą uniwersytetów.

Po tych atrakcjach przyszedł czas na catering. Danie obiadowe, słodkości, rozmowy przy wspólnym posiłku dopełniły bogaty program imprezy. Seniorzy, słuchacze ZUTW rozchodzili się do domów pełni wrażeń, w dobrych humorach, z nadzieją na kolejny ciekawy i satysfakcjonujący rok akademicki 2023/2024.

Słuchacze i goście dziękują Zarządowi ZUTW i zespołowi ASYSTENT za ogrom pracy przy przygotowaniu imprezy. Pani prezes Zofii Banaszak za jej sprawne i ciekawe prowadzenie. Dużo pracy, jak zawsze, włożyli słuchacze Grupy Filmowo-Fotograficznej KWADRAT rejestrując całe wydarzenie na zdjęciach i nagraniach. To dzięki nim wszyscy mogą przeżyć zakończenie roku 2022/2023 kolejny raz, a ci, co być nie mogli, obejrzeć i chociaż trochę poczuć jego atmosferę.

Napisali o nas: zielonagora.naszemiasto, WOSIR Drzonków

 

Video slajd: Kazimierz Błaszyński

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Bolesław Polarczyk
Zdjęcia: Roman Grobarski
Zdjęcia: Elżbieta Subocz
Zdjęcia: Krzysztof Subocz
Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński