„Z MOJEGO OKNA” – wystawa fotografii klubu „Fotooko”, działającego przy ZUTW

0 Comments

To już ośmioletni cykl wystaw tego klubu fotograficznego, który niemal 30 lat działa przy UTW w Zielonej Górze, a każda z nich służy nie tylko pokazaniu dorobku twórczego amatorów fotografii, ale wzbogaca program artystyczny święta Winobrania w naszym mieście.

Otwarcia wystawy „ Z mojego okna” dokonał gospodarz BWA, dyr Wojciech Kozłowski, w towarzystwie jej kuratora, Romana Grobarskiego, przewodniczącej klubu „Fotooko”, Ewy Kwaśniewicz, prezes ZUTW, Zofii Banaszak oraz Krysi Filmanowicz, która już z nawyku działa i służy pomocą klubowym koleżankom oraz kolegom. Tytuł wystawy nawiązuje do filmu polskiego artysty, Józefa Robakowskiego, który właśnie z okiennej perspektywy opowiada o prostej codzienności ulegającej historycznym przemianom w przeciągu co najmniej dwudziestu lat.

A co widzą słuchacze ZUTW, którzy z upodobaniem obserwują rzeczywistość okiem swych obiektywów? Bez względu na porę roku, dnia, zmienną pogodę witają się codziennie ze skrawkiem świata za własnym oknem. Uderza różnorodność tych obrazów! Ci, którzy jeszcze „w zielone grają”, fotografują naturę, choćby fragment skweru, ogrodu, kwietnej łąki czy lasu. Pokornie chyli głowę stareńka wierzba płacząca, niesforny wiatr unosi dziecięcy balonik, nad głową obserwatora zjawisk przyrodniczych kłębią się groźne chmury, błyskawice kreślą tajemne znaki, by za chwilę ucieszyć oczy wielobarwną tęczą. Staruszka na parkowej ławce wzdycha: „Ech to życie!”, inni fotografujący zamknęli w kadrze pojedyncze krople wody, całe kałuże, ulewne deszcze, a nawet powódź w akcji z 2020 roku. Tym, którzy kochają „braci mniejszych” udało się uchwycić urodę podglądanego ptactwa, które bez namawiania i z wdziękiem pozowało do swych portretów.

Jedno jest pewne, słuchacze ZUTW wiedzą, że widok za własnym oknem, to najprawdziwsza cząstka ich codzienności, jakże swojska, nawet jeśli zmieniła się na przestrzeni lat, to byli tego świadkami i rejestrowali te zmiany aparatem, bo wspomnienia są również cząstką naszej zbiorowej świadomości.

Tradycyjnie dziękujemy za gościnne przyjęcie gospodarzowi BWA i za życzliwą pomoc p.Karoliny Spiak. Zapraszamy do oglądania wystawy, która czynna będzie do 17.09.2023

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia: Krzysztof Subocz