POLSKA TO MY

0 Comments

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to najważniejsze i najradośniejsze z polskich świąt państwowych i narodowych. Każdego roku Polska obchodzi to święto bardzo uroczyście. To dzień, w którym przypominamy sobie o wyjątkowym momencie naszej historii, kiedy po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Kolejna, tym razem 105. rocznica jest okazją do wspólnych obchodów i celebracji. Seniorzy, słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, świętowali ją dzisiaj – 9 listopada 2023 r. razem z “Rozśpiewanym Przedszkolem” – Przedszkolem nr 34, z którym ZUTW współpracuje od lat.

POLSKA TO MY – pod takim hasłem przedszkolaki wystąpiły na uroczystych obchodach Święta Niepodległości z patriotycznym, ciekawym i ładnym programem artystycznym. Tutaj ukłon w stronę kadry pedagogicznej przedszkola. Przybyłych na uroczystość rodziców i gości powitała p. dyrektor Renata Rogacewicz, która następnie czynnie uczestniczyła w przygotowanych, pod kierunkiem nauczycielek, dziecięcych popisach.

W przedstawionym programie, piosenkach, wierszach dominowały takie słowa, jak OJCZYZNA, NIEPODLEGŁOŚĆ, WOLNOŚĆ, POLSKA, PATRIOTYZM, KOCHAM POLSKĘ, co w ustach małych dzieci brzmiało wyjątkowo i wzruszająco dla odbiorców. Chociaż niektóre z tych wyrazów mogą być dzisiaj dla nich abstrakcyjne, to “małymi kroczkami” uczą się w przedszkolu, pod okiem nauczycielek, patriotyzmu, co na pewno zaprocentuje w dalszym ich życiu. Nie mogło dzisiaj w przedszkolu zabraknąć wiersza W. Bełzy “Katechizm polskiego dziecka”, wspólnie z gośćmi zaśpiewanego polskiego hymnu, przypomnienia symboli narodowych, polskich miast…itp. Podziw wzbudziły też taneczne talenty przedszkolaków. Grupa słuchaczek ZUTW, która z p. prezes Zofią Banaszak przyszła na uroczyste obchody Święta Niepodległości, stworzyła pomost pomiędzy najstarszym i najmłodszym pokoleniem, uczestnicząc razem z milusińskimi w tej, jakże cennej, lekcji patriotyzmu. Wszystkim udzielił się podniosły, świąteczny nastrój, a rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości na taki właśnie zasługuje.

Słuchacze ZUTW dziękują za zaproszenie dyrektor Renacie Rogacewicz i wszystkim pracownikom przedszkola, chyląc czoła przed pedagogami za trud włożony w przygotowanie z dziećmi tak ambitnego, wspaniałego programu.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek