Wernisaż wystawy “W zimowym nastroju” malarskiej grupy PASTELE

0 Comments

W dniu 17 listopada o godzinie 11:30 w sali słonecznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku miało miejsce otwarcie wystawy, połączone z uroczystym wernisażem grupy malarskiej PASTELE. Wystawa zatytułowana “W zimowym nastroju” bezpośrednio odnosiła się do tytułu, gdyż na ponad 30 pracach prezentowanych na wystawie zobaczyć możemy zimowe tematy. Z różnych, około organizacyjnych względów, rzeczona wystawa kazała na siebie czekać prawie rok. Jednak w moim odczuciu to tylko pozytywnie wpłynęło na jej ogólny odbiór. Czas zdecydowanie pozytywnie wpłynął również na dobór prac do wystawy oraz sposób ich zaprezentowania. Obrazy pokazywane na wystawie przeszły w oczach twórców swoistą kwarantannę, uleżały się w ich świadomości, przez co sami twórcy dużo pewniej mogli się czuć wieszając je na ścianach sali słonecznej.

Na wystawie zobaczyć możemy prace wykonane w technikach olejnych, akrylowych, akwarelowych a nawet te stworzone z użyciem suchej pasteli. Ten pluralizm to istna gratka dla odbiorów malarstwa, szczególnie tych, którym nie są obce wyżej wymienione techniki, bo sami również zajmują się malarstwem. Ta wystawa, poza samym jej odbiorem, to okazja, by zaczerpnąć garść motywacji do pracy i działań prowadzących do własnych malarskich poszukiwań. Wspomniane ponad 30 prac, to większości małe formaty, bo i takie też było nasze zeszłoroczne założenie z grupą. Znacząco wpłynęło to na sposób ich prezentacji oraz odbiór. Mimo ich sporej liczby są bardziej czytelne i przejrzyste dla widza, co zdecydowanie wpływa na walory całej wystawy. Co do samej już grupy, to trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, jej siłą przyciągania, ale i jednocześnie spajającą członków jest olbrzymia doza empatii, ciepła i pozytywnego usposobienia na co dzień. Nie ma ocen – jest refleksja, sugestia, dobra rada. Te elementy stanowią solidne fundamenty do pracy na przyszłe lata.

“W zimowym nastroju” to biel odmieniana przez wszystkie przypadki. Biel łamana fioletem, błękitami a bardzo często tytułowy nastój podsycany jest towarzystwem ciepłych barw. Te wszystkie malarskie zabiegi wpływają na olbrzymią różnorodność prezentowanych prac. Szczerze polecam i zapraszam, by sprawdzić to osobiście, tym bardziej, że w hallu prowadzącym do sali słonecznej czeka nas miła niespodzianka – są to portrety starych mistrzów, z którymi mierzyli się słuchacze z grupy PASTELE.

Polecam i życzę miłego odbioru – Cezary Bednarczyk – prowadzący malarstwo w grupach PASTELE oraz TERMOPILE.

LISTA WYSTAWIAJĄCYCH OBRAZY:

1.Marta Bajorek-Irzykowska

2.Halina Bohdanowicz

3.Jolanta Kozłowska

5.Małgorzata Kuźmińska

6.Teresa Kłossowska-Lubos

7.Bożena Macewicz

8.Ewa Markiewicz

9.Joanna Powałowska

10.Irena Tarbaj

11.Ewa Wolska

12.Wanda Wiśniewska

13.Małgorzata Zaremba

 

Zdjęcia obrazów i portretów wykonała Krystyna Filmanowicz.

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz
Zdjęcia obrazów
Zdjęcia portretów